Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuObcokrajowcy chętnie kupują domy w Portugalii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 12:21:35
portugalia, nieruchomości, turystyka

Dzięki rządowej polityce zachęt cudzoziemcy kupili w 2014 r. w Portugalii mieszkania i wille za 4,6 mld euro. W ich ręce trafiło ponad 25 tys. nieruchomości, głównie w aglomeracji lizbońskiej oraz w sąsiedztwie miejscowości turystycznych.

Jak poinformowało Portugalskie Stowarzyszenie Pracowników Firm Sektora Nieruchomości (APEMIP), do Portugalii trafiło w 2014 r. w związku ze sprzedażą cudzoziemcom domów 4,6 mld euro, a państwowy budżet zainkasował 230 mln euro z tytułu podatków od tych transakcji.

"Dodatkowo państwo, a także firmy sektora energetycznego i wodociągów zyskały miliard euro z tytułu wydatków obcokrajowców związanych korzystaniem z nabytych nieruchomości. Dzięki tym inwestycjom udało się stworzyć w Portugalii aż 60 tys. nowych miejsc pracy" - oszacował APEMIP.

 

 

Wzrost inwestycji zagranicznych firm i osób prywatnych w portugalskie nieruchomości są efektem prowadzonej od połowy 2011 r. przez rząd Pedra Passosa Coelho polityki zachęt dla obywateli z państw Unii Europejskiej oraz z nienależących do niej krajów.

Po wprowadzeniu zwolnień podatkowych dla emerytów z państw UE, którzy wybrali Portugalię na drugi kraj swego pobytu, centroprawicowy rząd uruchomił w październiku 2012 r. procedurę wydawania tzw. złotych wiz, pozwalających obywatelom państw spoza strefy Schengen na stały pobyt w tym iberyjskim kraju. Jednym z warunków uzyskania złotej wizy jest zakup na terenie Portugalii nieruchomości o wartości co najmniej 500 tys. euro.

W lutym 2015 r. rząd Passosa Coelho poinformował, że rozszerzy możliwość nabywania złotych wiz dla osób, które zainwestują w portugalską kulturę lub naukę 350 tys. euro.

Głównymi nabywcami wydawanych przez Lizbonę złotych wiz są obywatele Chin. Z blisko 3 tys. osób, które dotychczas je otrzymało, ponad połowa - 1629 to Chińczycy.

"Złote wizy miały duży wpływ na ubiegłoroczny wzrost zakupów mieszkań i willi w naszym kraju. Ich posiadacze mieli wprawdzie tylko 10-procentowy udział ilościowy wśród wszystkich zagranicznych kupców nieruchomości, ale ich udział wartościowy bliski był 34 proc., co stanowi ponad 1,5 mld euro" - poinformowano w komunikacie APEMIP.

Eksperci wskazują, że dla nabywających portugalskie domy obcokrajowców liczy się szczególnie bliskość dużych miast, bądź sąsiedztwo słynnych kurortów turystycznych. Wskazują, że najczęściej cudzoziemcy decydują się na nieruchomości w aglomeracji lizbońskiej oraz w turystycznym regionie Algarve, na południu kraju.

"Ważnym czynnikiem dla inwestora jest atrakcyjna lokalizacja, np. bliskość rzeki czy oceanu, a także piękne widoki z apartamentu" - powiedział PAP Joao Campos z agencji nieruchomości Century 21.

Tymczasem Helio Furtado z lizbońskiej agencji nieruchomości ERA wskazuje, że czynnikiem stymulującym zwiększone zainteresowanie cudzoziemców zakupem domów w Portugalii jest panujący tam kryzys, który miał przełożenie na spadek cen. W ostatnich siedmiu latach wartość portugalskich mieszkań spadła średnio o 22 proc.

"Dziś zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Portugalii mają dogodne warunki do zakupu domów w naszym kraju. Nie dość, że ceny wciąż są niskie, to na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych nieruchomości" - poinformował PAP Helio Furtado.

Specjaliści wskazują, że portugalski rynek nieruchomości, na którym jest ponad 900 tys. pustostanów, ma w sobie nadal duży potencjał. Z szacunków APEMIP wynika, że jest on w stanie przyciągnąć w ciągu roku nawet 10 mld euro od zagranicznych inwestorów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert