Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 10:35:56
portugalia, podatki, vat

W 2015 rok przewidzianych jest szereg zmian podatkowych w Portugalii. Rząd zakłada obniżenie stawki podatku od osób prawnych z 23 proc. do 21 proc.

 

 

Rodzaje podatków:

 

 • dochodowy od osób fizycznych – IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares)
 • dochodowy od osób prawnych – IRC (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Colectivas)
 • VAT - IVA (Imposto sobre Valor Acrescentado)
 • od nieruchomości – IMI (Imposto Municipal sobre Imoveis)

Obniżenie stawki podatku od osób prawnych z 23 proc. do 21 proc. będzie drugą obniżką podatku CIT w ostatnich dwóch latach. Strata dochodów szacowana z tego tytułu na 200 mln euro ma być zrekompensowana dzięki zwalczaniu nadużyć podatkowych. Utrzymana zostanie jednorazowa podwyżka podatku dochodowego od osób fizycznych tzw. „Sobretaxa” w wysokości 3,5 proc., która odnosi się do wartości przekraczającej minimalne wynagrodzenie krajowe.

Rząd chce także opodatkować każdy pojazd mechaniczny na zagranicznych numerach rejestracyjnych, znajdujący się na terytorium Portugalii dłużej niż sześć miesięcy. Wyjątek stanowić będą jedynie samochody dostawcze o wadze brutto równej lub większej niż 12 ton. Kierowcy zobligowani zostaną do zapłacenia jednorazowego podatku drogowego (Imposto Único de Circulação, IUC).

Jednocześnie od 2015 roku zostanie zmniejszony podatek od środków transportu (Imposto Sobre Veículos) dla pojazdów używanych. Będzie stopniowo malał w zależności od wieku samochodu.

Podatek od używanych pojazdów mających więcej niż dziesięć lat zostanie zmniejszony o 80 proc. Ustawa budżetowa zakłada także zwiększenie podatku od alkoholu i papierosów oraz wprowadzenie nowego podatku od transakcji finansowych – planowane jest stworzenie opłaty skarbowej dla większości transakcji finansowych, które mają miejsce na rynku wtórnym. Stawka będzie wynosić od 0,1 proc. do 0,3 proc.

Rząd poszerzy stałe zwolnienie z podatku od nieruchomości (IMI) wobec podatników o niskich dochodach, tj. do 15,3 tys. euro rocznie (wcześniej 14,6 tys. euro).

 

System księgowy

 

W Portugali stosuje się zasady zgodne z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR). Sprawozdania finansowe sporządzane są za każdy rok kalendarzowy, przy czym spółka może wybrać rok finansowy inny niż rok kalendarzowy.

Sprawozdanie obejmuje:

 • bilans
 • rachunek zysków i strat
 • rachunek przepływów pieniężnych
 • informacje dodatkowe

Sprawozdania finansowe muszą być zatwierdzone do 31 marca kolejnego roku i do 30 czerwca muszą zostać przekazane za pośrednictwem internetu do Ministerstwa Finansów.

Administracja podatkowa stanowi część Ministerstwa Finansów (Ministerio das Financas) i podlega jego nadzorowi.

W jej skład wchodzą:

 • Generalna Dyrekcja Podatkowa (Direccao Geral dos Impostos, DGCI)
 • Generalna Dyrekcja ds. Ceł i Akcyz (Direccao Geral das Alfandegas e dos Impostos Especiais sobre o Consumo, DGAIEC)
 • Generalna Dyrekcja ds. Komputerowych Systemów Informacji oraz Wsparcia dla Obsługi Podatkowej i Celnej (Direccao Geral de Informatica e Apoio aos Servicos Tributarios e Aduaneiros, DGITA),
 • Regionalna Dyrekcja ds. Obsługi Podatkowej Madery (Direccao Regional dos Servicos Fiscais da Madeira, DRSFM)
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Okna Toruń

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i...
Polska - Toruń 2021-12-05 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Nalewarki

    Jakie technologie wykorzystują producenci etykieciarek? Etykieciarki Na ...
Polska - Toruń 2021-12-05 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

DJ Toruń

DJ na wesele – jak go wybrać? Ten, kto organizuje wesele, ma na celu to, aby stało się ...
Polska - Toruń 2021-12-05 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert