Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPortugalia wzmacnia system bankowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bogdan Zagrobelny | 2016-01-05 15:35:15
banki, portugalia

Bank Portugalii wymaga, aby wszystkie grupy bankowe działające w Portugalii, które ze względu na swój wymiar i udział rynkowy mogą mieć negatywny wpływ na system bankowy w tym kraju, posiadały dodatkowy kapitał rezerwowy. Decyzja ta dotyczy sześciu banków: Caixa Geral de Depósitos, Banco Comercial Português, Novo Banco, BPI, Santander Totta i Caixa Económica Montepio Geral. Regulator daje bankom jeden rok na stworzenie tej poduszki finansowej.

Banki zostały powiadomione dnia 29 grudnia 2015 o wielkości kapitału, który mają obowiązek utworzyć do stycznia 2017 roku. Kapitał rezerwowy, nałożony na instytucje finansowe, jest mierzony procentem całkowitej kwoty aktywów ważonych ryzykiem.

Bank publiczny CGD ma do utworzenia najwyższy procent rezerwy, tj. 1%. W dalszej kolejności sytuują się BCP i Novo Banco, których rezerwa wynosi 0,75%. BPI i Totta muszą stworzyć rezerwę w wysokości 0,5%, natomiast Caixa Económica Montepio Geral 0,25%. Poziom rezerwy kapitałowej stosowany wobec każdej instytucji opiera się na zasadzie, że poziom kapitału rezerwowego powinien być tak wysoki, jak duże jest znaczenie systemowe danej grupy bankowej.

Banif, który również został uznany przez Bank Portugalii jako instytucja o znaczeniu systemowym, został w międzyczasie zwolniony z obowiązku tworzenia rezerwy po tym jak stał się przedmiotem postępowania naprawczego, w ramach którego otrzymał zastrzyk finansowy w wysokości 2255 mln euro oraz został sprzedany Santander Totta.

Jednakże, mogą nastąpić jeszcze zmiany co do wymaganych rezerw, zwłaszcza w przypadku banku Santander Totta przejmującego Banif. Kiedy zostaną udostępnione zaktualizowane informacje finansowe, Bank Portugalii oceni skutki tych zmian i zadecyduje, czy mogą one wpłynąć na zmianę wysokości rezerw.

Bank Portugalii podkreślił, że ewentualnie niewypełnienie obowiązku stworzenia rezerw nie będzie zagrażać ciągłości działalności instytucji. Ale istnieją inne ograniczenia, jak ograniczenia dotyczące podziału dywidend i wykupu akcji własnych, a także przedłożenie Bankowi Portugalii przez wymienione instytucje prawidłowo zaplanowanego planu ochrony kapitału, w celu wypełnienia w całości łącznego wymogu kapitałowego.

Nowe wymagania określone przez Bank Portugalii są wynikiem działań przyjętych w trosce, aby banki o charakterze systemowym na poziomie krajowym zwiększyły swoją zdolność absorbowania nieoczekiwanych strat, przyczyniając się do wspierania stabilności systemu finansowego.

(Jornal de Negócios)