Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWarsztaty nt. rynku polskiego w Wyższym Instytucie Nauk Przedsiębiorczości i Turystyki (ISCET) w Porto

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bogdan Zagrobelny | 2016-03-13 22:41:33
warsztaty, iscet porto

Na zaproszenie Wyższego Instytutu Nauk Przedsiębiorczości i Turystyki (ISCET) w Porto Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP wraz firmą konsultingową Funktor przeprowadzili w dn. 9 marca 2016 r. warsztaty poświęcone prezentacji polskiej gospodarki i współpracy z rynkiem polskim.

Warsztaty otworzył prof. Adalberto Dias de Carvalho, który w swoim wystąpieniu potwierdził, że Polska stała się krajem sukcesu, dysponującym nowoczesną gospodarką, co czyni nasz kraj interesującym partnerem dla portugalskich przedsiębiorców. Wskazał także na to, że uczestnicy warsztatów jako przyszli biznesmeni powinni ze szczególną uwagą spojrzeć na możliwości, jakie oferuje Polska gospodarka.

Następnie głos zabrał kierownik WPHI I Radca Bogdan Zagrobelny, który w prezentacji „Od przeszłości ku przyszłości” przedstawił osiągnięcia Polski w okresie ostatnich 26 lat w zakresie rozwoju gospodarczego. Podkreślił, że klimat stosunków zarówno politycznych, jak i gospodarczych między Polską i Portugalią jest niezwykle korzystny dla wzajemnej współpracy. Towarzyszy temu duża dynamika wzajemnych obrotów, jak również silna obecność kapitału portugalskiego w Polsce, która sytuuje ten kraj w rzędzie czołowych partnerów inwestycyjnych Polski. Opisując dokonania ostatnich 26 lat Radca podkreślił czterokrotny wzrost PKB, 15-krotny wzrost eksportu, masowy napływ BIZ i wysoką pozycję naszego kraju jako czołowego producenta europejskiego w zakresie sektora AGD, przemysłu jachtowego, samochodowego, lotniczego oraz sektora rolno-spożywczego. Przedstawił ponadto atrakcyjność systemu zachęt dla inwestorów. Nawiązując do przyszłego rozwoju Polski podkreślił perspektywę utrzymania w kolejnych latach wysokiego tempa wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 4%, wspieranego napływem funduszy UE, które w latach 2014–2020 w znacznej części zostaną wykorzystane na nowe projekty inwestycyjne w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska, rozwój energetyki i inteligentnej gospodarki.

W dalszej części warsztatów głos zabrała p. Danuta Kondek, właścicielka firmy konsultingowej Funktor, która przedstawiła różnice kulturowe w prowadzeniu działalności biznesowej w Portugalii i Polsce. Omówiła m.in. takie kwestie, jak zasady negocjacji z polskimi przedsiębiorstwami, podkreślając ich odmienność w niektórych aspektach, np. przygotowanie oferty, zasady komunikowania się oraz znaczenie umów w relacjach z polskim biznesem. Ponadto zwróciła uwagę na konieczność przeprowadzenia dobrego rozeznania rynku polskiego pod względem sytuacji w danej branży, występującej konkurencji oraz profilu konsumentów, itp.

W sesji pytań i odpowiedzi prowadzący warsztaty odpowiedzieli na szereg pytań dot. m.in. strategii wejścia na rynek polski i zasad negocjacji z polskimi biznesmenami.