Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-portugalska współpraca gospodarcza w I kwartale 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2016-05-26 17:04:19
polska-portugalia, współpraca gospodarcza

Analiza obrotów towarowych Polski z Portugalią zarejestrowanych w okresie styczeń-marzec 2016 r. wskazuje na niewielki spadek polsko-portugalskiej wymiany handlowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu się zarówno importu, jak i eksportu.

Współpraca handlowa

 

Analiza obrotów towarowych Polski z Portugalią zarejestrowanych w okresie styczeń-marzec 2016 r. wskazuje na niewielki spadek polsko-portugalskiej wymiany handlowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu się zarówno importu, jak i eksportu.

 

Obroty handlowe z Portugalią w okresie pierwszych trzech miesięcy 2016 r. osiągnęły wartość 305,1 mln EUR, odnotowując spadek o 2,2% w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. Wartość polskiego eksportu do Portugalii wyniosła 268,5 mln EUR, co stanowi spadek o 2,3% w stosunku do ubiegłego roku. W tym samym czasie polski import z Portugalii również odnotował spadek o 2,0%, i wyniósł 136,5 mln EUR. W rezultacie, saldo, tradycyjnie dodatnie dla Polski, wyniosło 32 mln EUR.

 

Do grupy 5 najważniejszych kategorii produktowych polskiego eksportu do Portugalii należy zaliczyć:

 1. Meble do siedzenia;
 2. Pojazdy samochodowe osobowe;
 3. Aparatura odbiorcza dla telewizji;
 4. Aparatura odbiorcza do radiotelefonii;
 5. Chłodziarki, zamrażarki, inne urządzenia chłodzące i zamrażające.

 

Największy wzrost eksportu, poza wyżej wymienionymi, odnotowano w następujących kategoriach produktów (zestawienie wg malejącej wartości poszczególnych kategorii o wartości eksportu powyżej 1 mln EUR):

 • pszenica i meslin,

 • cygara, cygaretki i papierosy,

 • pozostałe meble (bez mebli do siedzenia i lekarskich) i ich części,

 • zmywarki, urządzenia do czyszczenia, napełniania, zamykania butelek,

 • papier, tektura, wata celulozowa,

 • izolowane druty, kable, inne przewody elektryczne,

 • wata i artykuły z waty, włókna tekstylne, pył, resztki włókien,

 • nowe opony pneumatyczne z kauczuku.

   

Oceniając rozwój eksportu w ujęciu grup towarowych, obserwuje się jego wzrost w przypadku wyrobów różnych, wyrobów metalurgicznych, wyrobów przemysłu lekkiego oraz produktów mineralnych. Spadek eksportu nastąpił natomiast w odniesieniu do takich grup, jak: wyroby przemysłu elektromaszynowego, art. rolno-spożywcze, wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu drzewno – papierniczego, skóry i wyroby ceramiczne.

 

Znaczące zmniejszenie eksportu do Portugalii, poza wyżej wymienionymi, odnotowano, m.in. w takich kategoriach produktowych jak: mięso i jadalne podroby z drobiu - świeże, schłodzone lub zamrożone, pozostałe art. ze skóry wyprawionej lub wtórnej, mięso wołowe świeże lub schłodzone, samochody ciężarowe, wyroby ceramiczne o różnorodnym zastosowaniu, chleb, pieczywo cukiernicze, ciasta, aparatura do telefonii i telegrafii przewodowej oraz telekomunikacyjna.

 

 

W imporcie z Portugalii wśród 5 grup towarowych o największym znaczeniu znalazły się:

 1. Masa celulozowa drzewna sodowa lub siarczanowa;
 2. Obuwie z cholewkami skórzanymi na podeszwie skórzanej lub innej;
 3. Części i akcesoria samochodów;
 4. Nowe opony pneumatyczne z kauczuku;
 5. Rowery

 

Największy wzrost importu, poza wyżej wymienionymi pozycjami, odnotowano w następujących kategoriach produktów (zestawienie wg malejącej wartości poszczególnych kategorii, o wartości eksportu powyżej 1 mln EUR):

 • inne płyty, arkusze, folie z innych tworzyw sztucznych,
 • meble do siedzenia i ewentualnie do spania i ich części,
 • urządzenia elektrotermiczne domowe (grzałki, suszarki, żelazka, itp.),
 • urządzenia i sprzęt laboratoryjny do procesów grzewczych i chłodniczych,
 • papier, karton niepowlekany do pisania, druku, papier czerpany i karton,
 • pomidory, świeże lub schłodzone,
 • oliwa i jej frakcje,
 • tkaniny z okrywą włókienną i szenilowem inne niż w poz. 5802 lub 5806,
 • cebula, szalotka, czosnek, pory i inne warzywa cebulowe, świeże lub schłodzone,
 • proszek lub ziarno z materiałów ściernych.

 

Generalnie odnotowano wzrost importu w większości grup towarowych, poza wyrobami przemysłu elektromaszynowego, art. rolno-spożywczymi i skórami. Wzrost importu zarejestrowały m.in. takie grupy towarowe jak: wyroby przemysłu lekkiego, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby przemysłu chemicznego, wyroby metalurgiczne, wyroby różne, wyroby ceramiczne i produkty mineralne.

 

Najbardziej znaczący spadek importu z Portugalii, poza wyżej wymienionymi pozycjami, zaobserwowano w przypadku takich kategorii, jak: izolowane druty, kable i inne przewody, owoce cytrusowe, wino ze świeżych winogron, chłodziarki, zamrażarki, inne urządzenia chłodzące i zamrażające, samochody osobowe, części do silników spalinowych, aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii i radiofonii oraz pozostałe art. z tworzyw sztucznych.

 

 

Współpraca inwestycyjna (dane za I – IIII 2016 r.)

 

Według danych Banku Portugalii (Banco de Portugal), wartość portugalskich inwestycji w Polsce na koniec marca 2016 roku wyniosła 1279 mln EUR, co stanowi spadek o 9,7% (138 mln EUR) w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Polska znalazła się na 8. miejscu wśród docelowych lokalizacji portugalskich inwestycji w świecie, m.in po Holandii, Hiszpanii, Angoli, Brazylii, Luksemburgu, Wlk. Brytanii i USA, utrzymując nadal ważną pozycję portugalskich inwestycji bezpośrednich w świecie i dominującą w Europie Środkowo-Wschodniej. W okresie sprawozdawczym przepływ inwestycji portugalskich do Polski utrzymał się na poziomie zerowym.

 

Zgodnie z danymi Banku Portugalii ogólna wartość pasywów z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Portugalii na koniec 2015 roku wyniosła 14,58 mln EUR, co oznacza spadek o 5,13 mln EUR w stosunku do roku poprzedniego, co sytuuje Polskę poza pierwszą 20. krajów największych inwestorów w Portugalii.

 

Podobnie jak w latach poprzednich jedynym polskim podmiotem zarejestrowanym w Portugalii jako inwestor jest X-Trade Brokers (XTB) Dom Maklerski S.A. Spółka rozpoczęła działalność na rynku portugalskim w 2010 r. i funkcjonuje za pośrednictwem oddziału XTB Portugal.

Jednocześnie należy odnotować, że w 2015 r. firma Asseco Poland (największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów oprogramowania) przejęła pakiet kontrolny (61,38% udziałów) w portugalskiej spółce informatycznej Exictos SGPS. Łączna wartość transakcji wyniosła 21,5 mln euro. Spółka z siedzibą w Lizbonie działa w Portugalii oraz jest dostawcą rozwiązań IT na portugalskojęzycznych rynkach wschodzących Afryki – w Angoli, Mozambiku oraz Republice Zielonego Przylądka.

Na rynku jest również obecna znana firma kosmetyczna Inglot, która posiada na terenie Portugalii szereg sklepów na bazie franczyzy i z roku na rok rozszerza swoją sieć.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Dodatki do domu - nicehome.pl

Zapraszam do sklepu internetowego nicehome.pl, gdzie znajdziecie państwo dodatki do domu w różnyc...
Polska - WROCŁAW 2021-07-19 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

ZF SPARE PARTS FOR TRANSMISSION 6WG190 3WG191 6WG211

DISC CARRIER Z44 152,5X160,5mm Z46 57,5X60mm 6WG190 3WG191 6WG211 LAMELLENTRAEGER PORTE DISQUES ...
Polska - MIŃSK MAZOWIECKI 2017-02-06 Dodał: Mariusz Śledziewski Pojazdy szynowe, Części i akcesoria samochodowe, Pozostałe pojazdy samochodowe, Narzędzia mechaniczne, Produkcja pozostałych maszyn Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert