Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-portugalska współpraca gospodarcza - dane sierpień 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-11-01 11:57:20
handel, inwestycje

Analiza obrotów towarowych Polski z Portugalią zarejestrowanych w okresie styczeń-sierpień 2016 r. wskazuje wzrost polsko-portugalskiej wymiany handlowej, przy jednoczesnym minimalnym wzroście importu z kraju urzędowania.

Współpraca handlowa

Analiza obrotów towarowych Polski z Portugalią zarejestrowanych w okresie styczeń-sierpień 2016 r. wskazuje wzrost polsko-portugalskiej wymiany handlowej, przy jednoczesnym minimalnym wzroście importu z kraju urzędowania.

Obroty handlowe z Portugalią w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2016 r. osiągnęły wartość 860,3 mln EUR, odnotowując wzrost o 5,4% w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. Wartość polskiego eksportu do Portugalii wyniosła 489,5 mln EUR, co stanowi wzrost o 9,2% w stosunku do ubiegłego roku. W tym samym czasie import z Portugalii odnotował niewielki wzrost, o 0,7%, i wyniósł 370,7 mln EUR. W rezultacie tradycyjnie dodatnie saldo dla Polski, wyniosło 118,8 mln EUR.

 

Do grupy 5 najważniejszych kategorii produktowych polskiego eksportu do Portugalii należy zaliczyć:

 1. Meble do siedzenia;
 2. Inicjatory, przyspieszacze reakcji, preparaty katalityczne;
 3. Aparatura odbiorcza dla telewizji;
 4. Samochody osobowe;
 5. Cygara, cygaretki i papierosy.

 

Największy wzrost eksportu, poza wyżej wymienionymi, odnotowano w następujących kategoriach produktów (zestawienie wg malejącej wartości poszczególnych kategorii, o wartości eksportu powyżej 1 mln EUR):

 • pralki domowe i profesjonalne, maszyny piorące-suszące,
 • pozostałe meble (bez mebli do siedzenia i lekarskich) i ich części,
 • pszenica i meslin,
 • ciągniki,
 • aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii, radiofonii,
 • zmywarki, urządzenia do czyszczenia, napełniania, zamykania butelek,
 • odczynniki, reagenty laboratoryjne bez stosowanych w medycynie,
 • pozostałe artykuły z żeliwa lub stali,
 • preparaty do włosów,
 • rury, przewody, węże i wyposażenie z tworzyw sztucznych,

 

Oceniając przyrost eksportu pod względem grup towarowych, obserwuje się jego zwiększenie w przypadku następujących pozycji: wyrobów przemysłu chemicznego, artykułów rolno-spożywczych, wyrobów różnych, wyrobów metalurgicznych, wyroby przemysłu drzewno – papierniczego, wyrobów przemysłu lekkiego i produktów mineralnych.

Spadek eksportu nastąpił natomiast w odniesieniu do takich grup, jak: wyroby przemysłu elektromaszynowego, skóry i wyroby ceramiczne.

Znaczące zmniejszenie eksportu do Portugalii, poza wyżej wymienionymi, odnotowano, m.in. w takich kategoriach produktowych jak: mięso wołowe świeże lub schłodzone, mięso i jadalne podroby z drobiu - świeże, schłodzone lub zamrożone, aparatura do telefonii i telegrafii przewodowej oraz telekomunikacyjna, wyroby ceramiczne o różnorodnym zastosowaniu, pozostałe art. z tworzyw sztucznych, papier i karton niepowlekany siarczanowy w zwojach, arkuszach, inne artykuły z aluminium, aparatura elektryczna do przełączania i zabezpieczania obwodów elektr. do napięć <=1000 V, świece, cienkie świece i podobne, wirówki, suszarki, urządzenia filtrujące, czyszczące do cieczy i gazów, poliamidy w formach podstawowych, urządzenia klimatyzacyjne, bibułka papierosowa, także w książeczkach lub tutkach.

 

W imporcie z Portugalii wśród 5 grup towarowych o największym znaczeniu znalazły się:

 1. Masa celulozowa drzewna sodowa lub siarczanowa;
 2. Części i akcesoria samochodów;
 3. Obuwie z cholewkami skórzanymi na podeszwie skórzanej lub innej;
 4. Nowe opony pneumatyczne z kauczuku;
 5. Wino ze świeżych winogron.

 

Największy wzrost importu, poza wyżej wymienionymi pozycjami, odnotowano w następujących kategoriach produktów (zestawienie wg malejącej wartości poszczególnych kategorii, o wartości eksportu powyżej 1 mln EUR):

 • rowery,
 • aparatura radarowa, radionawigacyjna, do zdalnego sterowania drogą radiową,
 • urządzenia elektrotermiczne domowe (grzałki, suszarki, żelazka itp.),
 • pomidory konserwowane bez octu,
 • korek prasowany, także z dodatkiem spoiwa oraz art. z tego korka,
 • pozostałe meble (bez mebli do siedzenia i lekarskich) i ich części,
 • cebula, szalotka, czosnek, pory i inne warzywa cebulowe, świeże lub schłodzone,
 • oliwa i jej frakcje,
 • meble do siedzenia i ewentualnie do spania i ich części,
 • tkaniny z okrywą włókienną i szenilowem inne niż w poz. 5802 lub 5806,
 • ryż,

 

Wzrost importu zarejestrowały m.in. takie grupy towarowe jak: artykuły rolno-spożywcze o 14,4%, wyroby przemysłu lekkiego, wyroby metalurgiczne i wyroby różne. Spadek importu był natomiast widoczny w pozostałych grupach towarowych, tj.: wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby ceramiczne, skóry i produkty mineralne.

 

Najbardziej znaczący spadek importu z Portugalii, poza wyżej wymienionymi pozycjami, zaobserwowano w w przypadku takich kategorii, jak: izolowane druty, kable i inne przewody, samochody osobowe, części do silników spalinowych, pozostałe artykuły z tworzyw sztucznych, aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii i radiofonii, daktyle, figi, ananasy, kapusta, kalafiory, kalarepa, itp. świeże lub schłodzone, pozostałe obuwie z gumy lub z tworzyw sztucznych, ceramiczne artykuły sanitarne, masa celulozowa drzewna siarczynowa.

 

Współpraca inwestycyjna (dane za I – VI.2016 r.)

Według danych Banku Portugalii (Banco de Portugal), wartość portugalskich inwestycji w Polsce na koniec czerwca 2016 roku wyniosła 1070 mln EUR. W ten sposób Polska znajduje się na 9 miejscu wśród docelowych lokalizacji portugalskich inwestycji w świecie, m.in po Holandii, Hiszpanii, Angoli, Brazylii, Luksemburgu, Wlk. Brytanii, USA i Włoszech, utrzymując nadal dominującą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. W okresie sprawozdawczym przepływ inwestycji portugalskich do Polski utrzymał się na poziomie zerowym.

 

Zgodnie z danymi Banku Portugalii ogólna wartość pasywów z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Portugalii na koniec 2015 roku wyniosła 14,58 mln EUR, co oznacza spadek o 5,13 mln EUR w stosunku do roku poprzedniego, co sytuuje Polskę poza pierwszą dwudziestką krajów największych inwestorów w Portugalii.

 

Podobnie jak w latach poprzednich jedynym polskim podmiotem zarejestrowanym w Portugalii jako inwestor jest X-Trade Brokers (XTB) Dom Maklerski S.A. Spółka rozpoczęła działalność na rynku portugalskim w 2010 r. i funkcjonuje za pośrednictwem oddziału XTB Portugal.

Jednocześnie należy odnotować, że w 2015 r. firma Asseco Poland (największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów oprogramowania) przejęła pakiet kontrolny (61,38% udziałów) w portugalskiej spółce informatycznej Exictos SGPS. Łączna wartość transakcji wyniosła 21,5 mln euro. Spółka z siedzibą w Lizbonie działa w Portugalii oraz jest dostawcą rozwiązań IT na portugalskojęzycznych rynkach wschodzących Afryki – w Angoli, Mozambiku oraz Republice Zielonego Przylądka.

Na rynku jest również obecna znana firma kosmetyczna Inglot, która posiada na terenie Portugalii szereg sklepów na bazie franczyzy i z roku na rok rozszerza swoją sieć.

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Brama wjazdowa przesuwna

Brama żaluzjowa charakteryzuje się oryginalną konstrukcją składającą się ze stalowych przęseł, kt...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

CARPORT WIATA GARAŻOWA STYL HORYZONTAL

W naszej ofercie znajdują się bardzo eleganckie i przestronne wiaty garażowe, wykonane ze stali o...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Ogrodzenia nowoczesne

Marciniak Ogrodzenia oferuje Państwu ogrodzenia palisadowe ze stali ocynkowanej ogniowo. Dzięki t...
Polska - ZIELONA GÓRA 2018-04-11 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert