Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRząd portugalski zwiększa w 2017 r. podatek od napojów słodzonych i napojów alkoholowych zmiany w 2017 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-11-01 12:07:46
podatki

Rząd portugalski wprowadza od stycznia 2017 r. nowy podatek od napojów słodzonych tzw. fat tax, który został już uwzględniony w budżecie państwa na ten rok.

W pierwszej wersji budżetu państwa przekazanej do wiadomości publicznej można przeczytać, że „napoje przeznaczone do spożycia przez ludzi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, a także napoje objęte kodami CN 2204, 2205, 2206 i 2208 i o min. 0,5% i maks. 1,2% objętości alkoholu będą podlegać dodatkowemu opodatkowaniu.

Podatek będzie obliczany w zależności od zawartości cukru lub chemicznych substancji słodzących: w przypadku napojów zawierających mniej niż 80 gr. cukru na litr stawka podatku będzie wynosić 8,22 euro za hektolitr; jeśli zawartość przekroczy 80 gr., stawka zwiększy się do 16,46 euro za hektolitr.

Rząd informuje ponadto, iż produkty zakupione w innym państwie członkowskim podlegają opodatkowaniu na terytorium Portugalii, chyba że miało miejsce nabycie produktów do użytku własnego i jego wwóz do Portugalii.

Według proponowanego budżetu, są wolne od podatku napoje na bazie mleka, soi i ryżu, soki owocowe i nektary soków z owoców i warzyw oraz glonów i napoje zbóż, migdały, orzechy laskowe, orzechy nerkowca i napojów uważane za pokarm o szczególnych wymaganiach dietetycznych i suplementów diety i napojów bezalkoholowych stosowanych jako surowce w procesach produkcyjnych lub do badań, kontroli jakości i testów smakowych.

Według proponowanego budżetu, wolne od podatku pozostaną napoje produkowane na bazie mleka, soi i ryżu, soki i nektary z owoców i warzyw oraz alg morskich, napoje na bazie zbóż, migdałów, orzechów laskowych, orzechów nerkowca, napoje uważane za środki spożywcze dla szczególnych potrzeb żywieniowych i dietetycznych i napoje bezalkoholowe stosowane jako surowce w procesach produkcyjnych lub do badań, kontroli jakości i testów smakowych.

Skumulowany przychód z podatku fat tax zostanie wykorzystany w celu zwiększenia stabilności krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Nowy podatek stanowi poszerzenie już innego pośredniego podatku, jakim jest podatek od napojów alkoholowych (IABA imposto sobre as bebidas alcoólicas). W wyniku poszerzenia zakresu podatku IABA o napoje bezalkoholowe, zostają zniesione stawki zerowe dla wszystkich napojów (oprócz piwa) o zawartości alkoholu od 0,5% do 1,2%, które zostaną opodatkowane stawką 10 centów za litr.

Rząd ogłosił również w projekcie nowego budżetu, iż w 2017 roku wzrośnie podatek od piwa, napojów spirytusowych i win likierowych o 3%. Zwykłe wino będzie jedynym produktem korzystającym ze stawki zerowej.

W przypadku piwa wysokość podatku rozpoczyna się od 8,22 euro za hektolitr odnośnie produktów o niższej objętości alkoholu kończąc na 28,90 euro za hektolitr dla produktach o większej zawartości alkoholu. Budżet państwa na rok 2016 ustalił przedział podatku stosowanego wobec piw od 7,98 euro do 28.06 euro za hektolitr, co oznacza, że ​​w przyszłym roku nastąpi jego wzrost o 3%.

Odnośnie napojów spirytusowych, do których zaliczają się m.in. gin i wódka, stawka podatku również wzrośnie o 3%, zwiększając się z obecnych 1327,94 euro za hektolitr do 1367,78 euro na hektolitr w 2017 roku.

Ponadto, stawka podatku w odniesieniu do produktów pośrednich, czyli likierów, wzrośnie do 75,05 euro za hektolitr, podczas gdy w 2016 roku jej ustalona wysokość to 72,86 euro za hektolitr, co również oznacza wzrost o 3%.

Zgodnie z wykonaniem budżetu do sierpnia 2016, 60% dochodów podatkowych państwa portugalskiego pochodzi z wszystkich podatków pośrednich, natomiast w 2015 roku podatki te przyczyniły się do 55% wpływów podatkowych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

oczka wodne

oczka wodne z blachy corten
Polska - Toruń 2021-04-25 Dodał: Beata Warlikowska Handel Zobacz ofertę

wyroby z cortenu

Donice, fontanny, kominki, ogrodowe, wykonane z blachy corten
Polska - Toruń 2021-04-25 Dodał: Beata Warlikowska Handel Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert