Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuChińska firma FOSUN staje się większościowym udziałowcem Millennium BCP

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-11-22 20:01:54
fosun, bcp, millennium

Europejski Bank Centralny wydał zgodę na wejście chińskiej grupy Fosun do banku BCP, przy jednomyślnym zatwierdzeniu tej decyzji przez zarząd i akcjonariatu tej instytucji.

Chińczycy zgodzili się zapłacić 175 mln euro za 16,7% kapitału największego prywatnego banku w Portugalii (inwestor w Millennium Bank). Operacja została przeprowadzona poprzez podwyższenie kapitału zarezerwowanego dla chińskiej grupy.

Jest to pierwszy etap operacji, która może uczynić z Fosun największego akcjonariusza BCP. Bank i inwestor podpisali memorandum porozumienia w dniu 18 listopada, które przewiduje powołanie dwóch dyrektorów wykonawczych, z których jeden ma zostać wiceprezesem komitetu wykonawczego.

W ramach umowy ustalono również, że Fosun będzie dążyć do osiągnięcia w krótkim terminie pozycji w BCP w wysokości 23%, co da mu prawo do nominowania trzech dyrektorów niewykonawczych. Takie wzmocnienie pozycji będzie wymagać nie tylko upoważnienia ze strony Europejskiego Banku Centralnego, ale także zmiany statutu banku, który ograniczają prawo głosu do 20% kapitału. Walne Zgromadzenie przesunięte przez zarząd BCP po raz kolejny z 21 listopada na 19 grudnia ma między innymi podjąć decyzję w tej sprawie. Przyczyną odroczenia terminu Walnego Zgromadzenia jest przede wszystkim chęć uzyskania jak największego konsensusu pomiędzy akcjonariuszami. Sprzedaż 16,7% udziałów na rzecz Fosun zmniejszy wpływy pozostałych udziałowców. Należy jednak pamiętać, iż ostatecznym celem Chińczyków jest osiągnięcie 30%-owego udziału w kapitale w banku, podczas gdy inny ważny udziałowiec – angolska spółka Sonangol już wystąpiła do Europejskiego Banku Centralnego o wydanie zgody o nabycie 20% udziałów.

Fosun zobowiązała się nie wprowadzać do obrotu akcji posiadanych w Millennium BCP przez okres trzech lat, co raczej nie jest zaskoczeniem mając na uwadze, iż spółka ta będzie dążyć do zwiększenia swojej pozycji w jak najszybszym czasie. Zapewni to Fosun wiodącą rolę w podejmowaniu strategicznych decyzji w banku, chyba że Sonangol zdoła również zwiększyć swoje inwestycje w BCP. Pomimo ujawnienia intencji w tym kierunku Sonangol znajduje się w trakcie restrukturyzacji z powodu spadku cen ropy naftowej i nieskoordynowanej polityki inwestycyjnej w ostatnich latach. Musi więc jeszcze uzyskać zielone światło od EBC, co w tej sytuacji może nie być łatwe.

 

Umowa z Fosun obejmuje również międzynarodowe partnerstwo w dziedzinie ubezpieczeń które zakłada dystrybucję produktów w bankach kontrolowanych przez BCP w Mozambiku oraz w Polsce. W Angoli, gdzie Banco Millennium Angola połączył swoją działalność z lokalnym Banco Privado Atlântico tworząc nową instytucję pod nazwą Banco Millennium Atlântico, ostatnie słowo będzie należeć do Sonangol.

Fosun kontroluje w Portugalii firmę ubezpieczeniową Fidelidade i grupo Luz Saúde, działającą w zakresie usług zdrowotnych. Spółka, która dokonała inwestycji w BCP przyjęła nazwę Chiado, dzięki czemu portugalska firma ubezpieczeniowa nie jest bezpośrednio zaangażowana w tę operację.

(Jornal de Negócios, Observador)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

OKNA PCV

OKNA PCV Wybór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na wygląd i este...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna PCV i Aluminiowe

Okna Toruń Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Protetyk

Protetyk Toruń W jaki sposób przebiegają fazy zakładania protetycznego mostu Mosty pro...
Polska - Toruń 2022-01-20 Dodał: Aleksandra Kotkowska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert