Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEDP Renováveis ostrzega, że Portugalii grozi utrata pozycji lidera w produkcji energii odnawialnej.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-11-22 20:06:30
edpr, oze

W ostatnich latach Portugalia mocno inwestowała w energetykę wiatrową, lecz wraz ze zbliżaniem się końca obowiązywania taryf gwarantowanych i starzeniem się elektrowni wiatrowych, niezbędne jest nowe prawo, które umożliwi ich modernizację.

EDP Renováveis na dorocznej konferencji Portugalskiego Stowarzyszenia Energii Odnawialnych (APREN) ostrzegła, iż Portugalia może stracić pozycję lidera na rynku energii odnawialnych w następnym dziesięcioleciu. Do 2023 roku przestanie obowiązywać taryfa gwarantowana w przypadku połowy mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i zacznie być ona sprzedawana po cenach rynkowych. Właśnie na ten czas przypada limit okresu użytkowania wielu elektrowni (20 lat), kiedy to produkcja energii spada, a koszty eksploatacji wzrastają. Można wówczas wybrać między zamknięciem elektrowni, przedłużeniem okresu użytkowania poprzez zastąpienie części urządzeń bądź repowering, czyli zastąpienie wszystkich turbin nowymi, o większej mocy. EDP Renováveis wierzy, że przyszłość energii wiatrowej leży właśnie w repoweringu, jednak bez stworzenia odpowiednich ram prawnych, budzących zaufanie inwestorów i zachęcających ich do modernizacji farm wiatrowych, jest on niemożliwy. Portugalia opierała się do tej pory stworzeniu prawa, które pozwalałoby na repowering.

Utrata pozycji na rynku produkcji energii odnawialnej może tym samym być nieuchronna w przypadku Portugalii. Kraj ten jest w stanie spełnić wymagania Unii Europejskiej czy też warunki porozumienia klimatycznego z Paryża tylko dzięki produkcji energii wiatrowej.

Ostatnie dostępne dane wskazują, iż źródła energii odnawialnej były odpowiedzialne za 60% produkcji energii w pierwszych 10 miesiącach tego roku. Podczas szczytu klimatycznego w Marrakeszu premier António Costa stawiał Portugalię jako wzór efektywnego wykorzystania źródeł odnawialnych energii. Mimo to, jak apeluje firma EDP Renováveis, Portugalia pilnie potrzebuje zmian prawnych tak, aby mogła nadal być stawiana za wzór w tej dziedzinie.

(Jornal de Negócios)