Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolski eksport do Portugalii odnotował piąty największy przyrost z krajami UE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja MRiT | 2017-10-12 22:08:58
handel zagraniczny, polska, portugalia, eksport, import

Wstępne wyniki GUS wskazują, że polski eksport do Portugalii w 2016 r. odnotował piąty największy przyrost w relacjach handlowych Polski z krajami Unii Europejskiej, po Bułgarii, Rumunii, Słowenii i Finlandii.

Obroty handlowe z Portugalią w 2016 r. osiągnęły wartość 1314,5 mln EUR, odnotowując wzrost o 6,7% w stosunku do 2015 roku. Wartość polskiego eksportu do Portugalii wyniosła 737,8 mln EUR, co w stosunku do roku poprzedniego zapewniło wzrost o 9,1%. W tym samym czasie import z Portugalii również wzrósł, choć mniej, bo o 3,8% i wyniósł 576,7 mln EUR. W rezultacie saldo, tradycyjnie dodatnie dla Polski, wyniosło 161,1 mln EUR i uległo radykalnemu zwiększeniu o 33%.

W 2016 r. Portugalia zajęła 30 miejsce na liście kierunków polskiego eksportu z udziałem 0,4%. Tymczasem Portugalia jako dostawca na rynek polski poprawiła swoją pozycję, przesuwając się o 4 miejsca na 39 miejsce z udziałem 0,3% w ogólnej wartości polskiego importu.

Szczegółowa analiza polskiego eksportu do Portugalii w 2016 r. wskazuje, iż wśród 10 towarów o największym znaczeniu znalazły się meble do siedzenia. Kolejne pozycje zajmują:

 • Aparatura odbiorcza dla telewizji;
 • Inicjatory, przyspieszacze reakcji, preparaty katalityczne;
 • Samochody osobowe;
 • Cygara, cygaretki i papierosy;
 • Chłodziarki, zamrażarki;
 • Pralki domowe i profesjonalne;
 • Mięso wołowe świeże lub schłodzone;
 • Pozostałe artykuły ze skóry wyprawionej lub wtórnej;
 • Maszyny do automatycznego przetwarzania danych.

Tradycyjnie od kilku lat obserwuje się dynamiczny wzrost eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Portugalii. O dobrym wyniku sprzedaży tej grupy towarowej zadecydował eksport niektórych produktów mięsnych, jak np.: mięso wołowe świeże, świeże mięso i jadalne podroby z drobiu, jelita, pęcherze i żołądki zwierzęce, a także takich wyrobów jak: pszenica i meslin, pieczywo cukiernicze, dmuchany i prażony ryż, kukurydza i płatki, pomidory, jabłka i gruszki, czekolada, herbata.

Najbardziej znaczące przyrosty w polskim eksporcie do Portugalii w stosunku do 2015 r. odnotowały takie produkty, jak: aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii, radiofonii, zmywarki, urządzenia do czyszczenia, napełniania, zamykania butelek, odczynniki, reagenty laboratoryjne bez stosowanych w medycynie, izolowane druty, kable i inne przewody elektryczne, organiczne środki powierzchniowo czynne (oprócz mydła), środki czystości, lampy i oprawy oświetleniowe, reklamy, znaki informacyjne, kłódki, zamki i klucze metalowe, polimery styrenu w formach podstawowych, płyty pilśniowe, tablice, panele, konsole, pulpity do sterowania energii elektrycznej, przyrządy do pomiaru przepływu, poziomu, ciśnienia cieczy i gazów, perfumy i wody toaletowe oraz narzędzia ręczne, pneumatyczne, hydrauliczne.

Jednocześnie w 2016 r. znaczący spadek eksportu zarejestrowano w odniesieniu do takich produktów, jak: aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii, radiofonii, wyroby ceramiczne, związki heterocykliczne tylko z heteroatomem azotu, świece, cienkie świece i podobne, wirówki, suszarki, urządzenia filtrujące, czyszczące do cieczy i gazów, inne art. z aluminium, aparatura elektryczna do przełączania i zabezpieczania obwodów elektrycznych do napięć <=1000 V., bibułka papierosowa, oprawy, okucia, itp. wyroby metalowe, skrzynki formierskie, płyty, modele i formy odlewnicze, mięso wołowe zamrożone oraz tytoń.

 

W 2016 r. polski import z Portugalii wykazał mniejszą dynamikę wzrostu, tj. 3,8%, aniżeli nasz eksport do tego kraju. Szczegółowa analiza polskiego importu z Portugalii w 2016 r. wskazuje, iż wśród 10 towarów o największym znaczeniu znalazły się:

 • Masa celulozowa drzewna;
 • Części i akcesoria do samochodów;
 • Obuwie z cholewkami skórzanymi na podeszwie skórzanej lub innej;
 • Wino ze świeżych winogron;
 • Aparatura radarowa i radionawigacyjna;
 • Skrzynki formierskie, płyty, modele i formy odlewnicze;
 • Drut izolowany;
 • Rowery;
 • T-Shirts.

Najbardziej znaczące przyrosty w polskim eksporcie do Portugalii w stosunku do 2015 r. odnotowały takie produkty, jak: oliwa i jej frakcje, korek prasowany, cebula szalotka, czosnek, pory i inne warzywa cebulowe, meble do siedzenia i ew. do spania oraz ich części, pomidory świeże, zestawy ubraniowe i odzieżowe, żakiety, blezery, suknie, spódnice, spodnie, bryczesy i szorty, damskie lub dziewczęce, bielizna pościelowa i stołowa, tkaniny z przędzy z włókna ciągłego syntetycznego oraz leki.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Autolawety

Najlepsze autolawety na wynajem. Nasza wypożyczalnia autolawet oferuje wynajem lawet i autolawet ...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Sardynia wakacje

Wakacje w północnej części Sardynii, to wspaniała okazja, by odwiedzić francuską wyspę Korsykę, ...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Sztuczne kwiaty

Sztuczne kwiaty - w naszej ofercie znajdziesz kilka tysięcy sztucznych kwiatów. Zapraszamy do na...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert