Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGłówne założenia budżetu Portugalii na 2014 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-11 15:21:08
portugalia, portugal, gospodarka, budżet

W dniu 15 października br. Minister Finansów Portugalii Maria Luís Albuquerque zaprezentowała w parlamencie projekt budżetu na rok 2014 zatwierdzony przez Radę Ministrów. Według Minister, przedstawiony projekt jest wyrazem wysiłku podejmowanego przez rząd portugalski celem zakończenia Programu Dostosowań Gospodarczych i Finansowych w czerwcu 2014 r. oraz rozpoczęcia cyklu długotrwałej konsolidacji i powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego.

W ocenie Minister Finansów, deficyt budżetowy w 2014 r. osiągnie ok. 6793 mln euro, co odpowiada 4,0% PKB zgodnie z ustaleniami z Troiką. Co więcej, zakłada się, że dług publiczny zmniejszy się do 126,7% PKB, po regularnych, corocznych wzrostach od 2007 r.


W świetle założeń Programu Dostosowań Gospodarczych i Finansowych, deficyt budżetowy w 2013 r. wyniesie 5,5%, przy czym wynik ten nie uwzględnia wydatków związanych z dokapitalizowaniem banku BANIF . Tym niemniej, wszelkie działania podejmowane przez rząd w bieżącym roku, o ile pozwolą na redukcję tegorocznego deficytu o 0,3 pp., nie będą miały wpływu na poziom deficytu w 2014 r. Oznacza to, że nawet gdyby rząd chciał utrzymać poziom deficytu osiągnięty w 2013 r., będzie musiał podjąć odpowiednie działania oszczędnościowe z zakresu konsolidacji budżetowej. W związku z tym, punktem wyjścia dla działań zmierzających do ograniczenia deficytu w 2014 r. będzie poziom 5,8% PKB (bez uwzględniania doraźnych działań oszczędnościowych).

 

Pełny tekst opracowania można pobrać poniżej.
Pliki do pobrania

Główne założenia budżetu Portugalii na 2014 r.
pdf | 426.24 KB
Pobierz