Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZałożenia reformy podatku CIT w Portugalii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-11 16:28:33
portugalia, portugal, gospodarka, podatek, cit

Plan reformy podatku CIT został opracowany przez specjalną komisję pod przewodnictwem António Lobo Xavier i opublikowany 26.07.2013 r. Konsultacje społeczne trwać będą do 31.08.2013 r.

Ostateczny projekt reformy ma zostać przekazany Rządowi do 1.10.2013 r. Wszystko wskazuje na to, że dyskusja nad projektem reformy podatku CIT będzie prowadzona równocześnie z dyskusją nad budżetem na rok 2014.

 

Przesłanki reformy

Obecnie, podatek CIT w Portugalii, po uwzględnieniu podatków dodatkowych (derramas, stosowanych w przypadku osiągnięcia szczególnie dużych dochodów podlegających opodatkowaniu), osiąga wartość do 31,5%. Jest to czwarta najwyższa stopa podatku CIT w całej UE, po Francji, Malcie i Belgii, oraz dużo powyżej średniej 27 krajów UE (średnia ta wynosi 23%). Zdaniem Komisji ds. Reformy Podatku CIT wysoka stawka tego podatku zniechęca do działalności na terenie Portugalii, albowiem jest ona niekonkurencyjna w porównaniu do innych krajów UE. Niemal wszystkie spółki Indeksu PSI-20 (indeks 20 największych spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych Euronext Lisbon) posiadają swoje centra działalności w krajach o niższej stawce podatku CIT.

Portugalia zazwyczaj plasowała się blisko średniej stawki CIT w porównaniu z innymi krajami UE, obecnie jednak od średniej tej odbiega. Aby pokazać to w bardziej czytelnej perspektywie, możemy przedstawić stawki portugalskiego podatku CIT na tle samej średniej stawki CIT w 27 krajach UE – UE-27 (przed przystąpieniem Chorwacji), średniej stawki CIT w krajach strefy euro (EA-17) oraz średniej stawki w 12 krajach ostatnich rozszerzeń UE (EUR-12; rozszerzenia z lat 2004 i 2007). Kraje, które do UE przystąpiły w ciągu ostatniej dekady są tu szczególnie interesujące, bowiem to właśnie z nimi portugalska gospodarka najczęściej konkuruje o przyciągnięcie zagranicznego kapitału.

Na wykresie wyraźnie widoczne jest jak w ostatnich latach stawki podatku CIT w Portugalii zaczęły coraz bardziej odbiegać od stawek w UE, a co gorsza, kierunek ich rozwoju stał się odwrotny niż w pozostałych państwach Wspólnoty.

Źródło: Comissão para a reforma do imposto sobre o rendimento das pessoas coletivas – 2013, Anteprojeto de Reforma, 30.06.2013. Obliczenia dokonane przez Komisję ds. reformy podatku CIT na podst. danych KE.

 

 

Oprac.:

Dominik Kobiałka
stażysta w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Lizbonie
Uniwersytet Charles de Gaulle – Lille 3

 

Pełny tekst opracowania do pobrania poniżej.
Pliki do pobrania

Założenia reformy podatku CIT w Portugalii
pdf | 358.58 KB
Pobierz