Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPorozumienie z Portugalii z "troiką" (UE, EBC i MFW) w sprawie pomocy finansowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-11 15:41:13
portugalia, portugal, gospodarka, pomoc finansowa, organizacje międzynarodowe

3 maja br. Rząd Portugalii zawarł porozumienie z przedstawicielami międzynarodowych instytucji (Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) w sprawie pomocy finansowej dla kraju.

W ślad za zawartym porozumieniem oraz konsultacjami z partiami opozycyjnymi, 5 maja br. Minister Finansów Portugalii Fernando Teixeira dos Santos zaprezentował główne osie działań, jakie zostaną podjęte w ramach uzgodnionego Programu Dostosowań Gospodarczych i Finansowych. Pomoc międzynarodowa przyznana Portugalii wyniesie 78 mld euro i finalnie została zatwierdzona przez Komisję Europejską 10 maja br.

W obliczu kluczowych wyzwań stojących przed gospodarką Portugalii tj.: konsolidacja finansów publicznych, przyspieszenie wzrostu gospodarczego kraju i wyeliminowanie nierównowagi makroekonomicznej, oraz stabilizacja sektora finansowego i poprawa warunków finansowania gospodarki, przyjęty Program opiera się na 3 filarach przewidujących:

  1. podjęcie radykalnych działań na rzecz stabilizacji budżetowej;
  2. kontynuację programu reform strukturalnych;
  3. realizację działań na rzecz wzmocnienia i dynamizacji sektora finansowego.

W ocenie ministra Program odzwierciedla właściwą relację między dostosowaniami niezbędnymi dla odzyskania zaufania rynków a działaniami promującymi wzrost gospodarczy kraju, zatrudnienie oraz zapewnienie ochrony najbardziej zagrożonych grup społecznych.

W ograniczonym stopniu zaprezentowany Program powiela cięcia budżetowe zaproponowane przez portugalski rząd w ramach aktualizacji Programu Stabilizacji i Wzrostu, ogłoszonej 11 marca br., która została odrzucona przez partie opozycyjne, co ostatecznie doprowadziło do podania się do dymisji rządu premiera José Sócrates.

 

Pełny tekst opracowania można pobrać poniżej.
Pliki do pobrania

Porozumienie w sprawie programu pomocy finansowej dla Portugalii
pdf | 60.02 KB
Pobierz