Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLinia kredytowa dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-11 15:22:23
portugalia, portugal, gospodarka, kredyty, msp

Rząd portugalski chce udostępnić małym i średnim przedsiębiorstwom dodatkowe ponad miliard euro za pośrednictwem linii kredytowej „PME Crescimento" (MSP Wzrost), której środki zostały już prawie wyczerpane.

Warto przypomnieć, że wspomniana linia kredytowa została udostępniona z dniem 16 stycznia br. i posiada budżet na kwotę 1,5 mld euro, a jej funkcjonowanie opiera się na dwóch filarach pomocy:

  • specjalnej linii „Mikroprzedsiębiorstwa i małe Przedsiębiorstwa": 250 milionów euro oraz
  • specjalnej linii „Ogólnej": 1,25 mld euro.

W ramach linii „Ogólnej" została utworzona "Dotacja Ogólna" w wysokości 750 mln euro oraz "Specjalna Dotacja dla Przedsiębiorstw Eksportujących" o wartości 500 mln euro.

Po tym jak Minister Gospodarki, Álvaro Santos Pereira, ogłosił na początku lipca br. wzmocnienie linii „Crescimento" o kolejny miliard euro, ujawniono także warunki do jej dostępu. Zasady ubiegania się o przydział dotacji nie ulegają zmianom. Zwiększeniu nie będą także podlegać spreads, a pułapy dopłat zostają utrzymane.

Pomoc dla MSP została jak dotąd zrealizowana w 92%, co odpowiada jedenastu tysiącom zatwierdzonym przez banki operacjom na sumę 1,38 mln euro. W celu zapewnienia i zwiększenia rentownym przedsiębiorstwom dostępu do kredytów, rząd portugalski wynegocjował z bankami zwiększenie wartości linii, gwarantując tym samym, że działające w eksporcie MSP otrzymają wsparcie w wysokości 350 milionów, a mikro-i małe przedsiębiorstwa 250 milionów euro.

 

Pełny tekst opracowania do pobrania w pdf.
Pliki do pobrania

Linia kredytowa dla MSP
pdf | 547.51 KB
Pobierz