Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPORTUGALSKI SEKTOR MLECZARSKI W 2015 R.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bogdan Zagrobelny | 2016-01-24 23:28:37
mleko

Rok 2015 okazał się trudny dla portugalskiego sektora mleka i przetworów mlecznych, głównie ze względu na decyzje Unii Europejskiej. Producenci wyrażają sprzeciw wobec zniesienia od kwietnia ubiegłego roku kwot mlecznych, zaostrzając protesty nie tylko w Portugalii, ale w całej Europie.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla portugalskich producentów, którzy skarżą się, że decyzja o zniesieniu kwot mlecznych radykalnie ich dochody. Jak donosi APROLEP (Stowarzyszenie Producentów Mleka w Portugalii) dostawcy mleka w tym kraju pracują od pięć lat przy średniej cenie poniżej średniej europejskiej. Warunki klimatyczne w Europie Środkowej i Północnej są bardziej korzystne dla produkcji mleka, a przez ostatnie 30 lat, system kwot mlecznych nie pozwolił, aby rynek portugalski został uzyskał nadwyżki produkcji po bardziej konkurencyjnych cenach. Według danych stowarzyszenia, w maju 2015 roku, średnia cena mleka płacona producentom wyniosła 28,3 centymów za kilogram, podczas gdy koszty produkcji mogą osiągnąć nawet 35 centymów, a to wszystko po tym jak w poprzednim roku cena mleka płacona producentom spadła o 25%.

Stowarzyszenie zarzuca Komisji Europejskiej nietrafione optymistyczne perspektywy co do światowego rynku produktów mleczarskich w ciągu najbliższych dziesięciu lat, i spodziewanego wzrostu konsumpcji na rynkach wschodzących. Scenariusz pogorszył się jednak gwałtownie ze względu na negatywne konsekwencje rosyjskiego embarga, redukcję zakupów Chin i spadek konsumpcji w Europie.

Zarówno Europejczycy, jak i Portugalczycy ograniczają spożycie mleka, a przemysł krajowy wciąż ma problemy z eksportem na rynki tradycyjne, takie jak Hiszpania czy Angola, ze względu na wzrost konkurencji. W rezultacie dziesiątki producentów sprzedają mleko po średniej cenie w wysokości 23 centymów za litr wyprodukowanego w kraju mleka. Wielu z nich zdesperowanych brakiem płynności rynku zwiększa ubój zwierząt. Niewątpliwie wiele mleczarni będzie musiało zacząć racjonować żywność dla zwierząt. Przewiduje się, że wielu producentów porzuci swoją działalność, a poziom zadłużenia w przypadku tych, którzy będą ją kontynuować mocno wzrośnie.
Pliki do pobrania

PORTUGALSKI SEKTOR MLECZARSKI W 2015 R.
pdf | 517.74 KB
Pobierz