Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowa ustawa regulująca rynek stacji benzynowych w Portugalii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Bogdan Zagrobelny | 2016-01-24 23:34:42
stacje benzynowe

Nowa ustawa o krajowym sektorze naftowym, która wprowadza ocenę stacji benzynowych za pomocą punktów wchodzi w życie w Portugalii w styczniu 2016 roku, choć niektóre działania będą realizowane dopiero w marcu. Ustawa wprowadza punktowy system oceny stacji benzynowych od zera do 100 punktów, czyli od oceny niewystarczającej do bardzo dobrej, w zależności od jakości paliwa i świadczonych usług dla klientów, jak również warunki pomieszczeń pomocniczych. Pierwsze wyniki powinny zostać opublikowane dopiero na początku kwietnia.

Krajowy Urząd ds. Rynku Paliw (Entidade Nacional para o Mercado de Combustíveis [ENMC]; http://www.enmc.pt/en-GB/), organizacja, która wzmacnia swoje uprawnienia nadzorcze nad sektorem, poinformował, że ranking stacji benzynowych ukaże się tylko wtedy, gdy zostanie ocenionych co najmniej 50 stacji benzynowych. Ocena do około 2 700 istniejących stacji benzynowych w Portugalii powinna zostać zakończona w 2018 roku, ponieważ ENMC dysponuje środkami umożliwiającymi dokonanie około 1000 audytów rocznie.

Podczas swoich działań nadzorczych urząd oceni również oferowane podczas tankowania środki wsparcia dla klientów, w szczególności te w zakresie higieny i bezpieczeństwa, a także warunki infrastruktury, obecność podręcznika najlepszych praktyk dotyczących zminimalizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa i jakości dostaw.

Nowa ustawa obliguje ponadto wszystkich dystrybutorów i operatorów detalicznych gazu płynnego (LPG) w butlach do odbioru i wymiany pustych butli, niezależnie od marki, bez dodatkowych opłat dla konsumenta. Wymóg ten wejdzie w życie z dniem 1 marca br., jako że trwa jeszcze ostateczna redakcja tej regulacji przez ENMC, po przeprowadzeniu konsultacji z Krajową Radą Paliw i Urzędem Ochrony Konkurencji.

W przypadku gazu (LPG) luzem od 18 stycznia br. mają zastosowanie nowe zasady w stosunku do dużych dostawców LPG luzem zaopatrujących kondominia lub obszary przemysłowe, które umożliwiają i ułatwiają zmianę dostawcy bez konieczności usuwania urządzeń i instalacji poprzedniego dostawcy, co do tej pory funkcjonowało na zasadzie tzw. „lojalności technicznej”.

Jeśli chodzi o sprzedaż gazu w butlach według wagi, gdzie przewidziany jest zwrot klientowi pieniędzy w wysokości odpowiadającej wartości gazu pozostającego na dnie butli, nie została jeszcze podana data wejścia w życie tego przepisu. Według ostatnich doniesień prasowych rząd wciąż szuka bezpiecznego rozwiązania w tej kwestii, realizując badania, które sprawią, że taki rodzaj sprzedaży byłby wykonalny.

Portugalski Związek Firm Naftowych (Associação Portuguesa de Empresas Petrolíferas [APETRO]) ostrzega, że zwrot ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany gaz, który pozostaje na dnie butli gazowej może prowadzić do wypadków i groźnych sytuacji. Przepisy te mogą bardzo szybko zostać wykorzystane przez osoby nieuczciwe, które będą próbowały odwoływać się do różnych procesów, aby zwracać butle z większym ciężarem, korzystając z niemożności dokonania analizy takiego produktu w każdym miejscu, otrzymując nienależnie pieniądze.

Nowe prawo, którego głównym celem jest promowanie większej konkurencyjności i zwiększenie kontroli na rynku paliw, deleguje ENMC kompetencje w zakresie nadzoru, monitorowania i kontroli całego sektora.

 

Oprac.:

Elżbieta Siuta Correia

WPHI Lizbona