Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInwestycje na portugalskim rynku nieruchomości w 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-09-05 17:01:47
budownictwo, portugalia

W 2015 roku rynek nieruchomości w Portugalii osiągnął rekordowe obroty w wysokości 2,1 mld euro, co stanowi wzrost o 139% w stosunku do 2014 roku i o 47% od poprzedniego rekordu osiągniętego w 2007 roku. Wzrost ten wynika, zdaniem analityków sektora, z atrakcyjności rentowności aktywów nieruchomościowych w porównaniu z ofertą sektora finansowego

Większość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Portugalii jest realizowana przez duże fundusze międzynarodowe. W 2015 roku 91% transakcji zostało przeprowadzonych przez obcokrajowców pochodzących m.in. z takich krajów, jak np. Chin, USA, Hiszpanii czy Brazylii.

Sektor detaliczny był najbardziej aktywny, z udziałem na poziomie 57% zainwestowanej kwoty oraz obrotami o wartości 1,2 mld euro. Prawie 39% stanowiły transakcje związane z centrami handlowymi. Jest to rekordowy udział tych nieruchomości od 10 lat w sprzedaży na rynku. W tej mierze warto wspomnieć o kilku spektakularnych transakcjach, jak np. sprzedaż Almada Forum i Forum Montijo na rzecz Blackstone oraz Dolce Vita w Coimbra, Porto i Douro sprzedaż dla Deutsche Bank.

Sklepy uliczne w głównych w strefach handlowych większych miast, głównie Lizbony, oraz obiekty związane z detaliczną sprzedażą żywności cieszą się w dalszym ciągu sporym zainteresowaniem inwestorów.

Segment biurowy, którego udział w obrocie nieruchomościami wyniósł 24%, zarejestrował transakcje we wszystkich strefach. Spośród zainwestowanych ok. 500 mln euro, najbardziej znaczącą transakcją była sprzedaż Torre Ocidente – wchodzącej w skład kompleksu centrum handlowego Colombo w Lizbonie – dokonana przez konsorcjum składające się z grupy CGD, Iberdrola Inmobiliária, CBRE Global Investors i Sonae Sierra na rzecz funduszu z Singapuru. Miały również miejsce ważne transakcje we wschodniej części Lizbony dotyczące sprzedaży budynków biurowych w Alfrapark i Quinta da Fonte.

Inwestycje w branży magazynowej i logistycznej także odzwierciedlają wysoki popyt, w szczególności ze strony spółki Logicor kontrolowanej przez Blackstone. Wspomiany fundusz kapitałowy nabył w 2015 roku kilka aktywów, umacniając swoją pozycję w Portugalii, a obecnie jest największym właścicielem magazynów logistycznych Lizbony.

Sektor hotelowy zarejestrował w 2015 roku łączną wartość inwestycji na poziomie 230 mln euro, co odpowiada 11% ogólnej wartości inwestycji w sektorze. Zmniejszona obecność operatorów międzynarodowych i duży udział umów o zarządzanie czyni ten sektor mniej atrakcyjnym w porównaniu do innych bardziej bezpiecznych opcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości.

Wśród transakcji zawartych w 2015 roku należy wymienić, przede wszystkim sprzedaży jednostek Tivoli i Pestana - krajowych marek o międzynarodowej renomie.

 

Pełny tekst do pobrania poniżej w formacie pdf.
Pliki do pobrania

Portugalia-rynek nieruchomości 2015
pdf | 193.21 KB
Pobierz