Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPortugalski sektor budowlany rejestruje ożywienie po 13 latach spadku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-09-05 17:15:04
budownictwo, portugalia

W 2015 roku nastąpił wzrost o 3,0% wartości produkcji brutto w portugalskim sektorze budowlanym, w wyniku pozytywnych rezultatów we wszystkich segmentach działalności: +5,0% w budownictwie mieszkaniowym, +5,1% w zakresie budowy budynków niemieszkalnych oraz +1,0% w segmencie robót inżynierii lądowej i wodnej.

Pozytywne zmiany w branży budowlanej w 2015 roku, po 13 kolejnych latach rejestrowania spadku wielkości produkcji, znalazły odzwierciedlenie we wzroście o 4,1% inwestycji budowlanych i o 3,7% wartości dodanej brutto firm budowlanych.

Zatrudnienie zwiększyło się o 0,6% w 2015 roku wraz ze wzrostem produkcji i zużyciem cementu (+ 6,9%).

Pozytywne wyniki sektora były rezultatem silnego wzrostu segmentu nieruchomości wynikającego ze zwiększonego popytu na rynku, pochodzącego w szczególności z zagranicy. W zakresie transakcji dotyczących nieruchomości na rynku mieszkaniowym wyróżnia się silny wzrost wartości operacji w zakresie kredytu na zakup nieruchomości mieszkaniowych (+74%). Jeśli chodzi o budowę nowych mieszkań, zauważalny jest znaczący wzrost liczby pozwoleń budowlanych (+19%), po kolejnych 15 latach spadku liczby licencjonowanych mieszkań.

Rynek robót publicznych stanowił odzwierciedlenie restrykcyjnej polityki budżetowej Portugalii i spadku inwestycji publicznych, co przełożyło się także na spadek wartości zamówień publicznych na roboty budowlane na poziomie 37%. Jeżeli chodzi o rok 2016, spodziewany jest pozytywny, choć bardziej umiarkowany niż w 2015 roku, rozwój poziomu aktywności budowlanej, która może wzrosnąć o 2,5%. Przewiduje się, że segment mieszkaniowy odnotuje wzrost o 4,0%, w przeciwieństwie do inżynierii lądowej i wodnej, które odnotują bardziej umiarkowany wzrost o 1,5%. Oczekuje się, że budownictwo niemieszkalne wrośnie o ok. 3,0%.

 

 

 
Pliki do pobrania

Ożywienie w sektorze budownictwa w Portugalii w 2015 r.
pdf | 492.67 KB
Pobierz