Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek leków generycznych w Portugalii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-09-05 18:00:41
leki generyczne, portugalia

W ciągu ostatniej dekady sprzedaż leków generycznych w Portugalii gwałtownie wzrosła, mimo to w ostatnich latach w sektorze leczenia ambulatoryjnego utrzymuje się stagnacja. Rząd portugalski podjął działania na rzecz zwiększenia udziału tych leków w rynku do 60% w 2014 roku, na podobieństwo wielu innych krajów europejskich, zwłaszcza skandynawskich. Pomimo tych wysiłków udział ten utrzymuje się obecnie na 47%.

Sektor generycznych produktów leczniczych to ogólnie największy dostawca dla portugalskiego Narodowego Systemu Zdrowia pod względem sprzedanych jednostek (około 47% w obszarze ambulatoryjnym i ponad 67% w szpitalnym). Z drugiej strony leki generyczne reprezentują tylko około 24,3% kosztów Narodowego Systemu Zdrowia związanych z lekami w sektorze ambulatoryjnym i 22,5% w szpitalnym. Można więc powiedzieć, że leki generyczne są ważną częścią strategii rządu w ograniczaniu wydatków państwa na leki.

W sektorze ambulatoryjnym, w latach 2011-2014, leki generyczne reprezentowały oszczędności w wysokości 1,7 mld euro. Tylko w 2014 roku oszczędności na rynku szpitalnym wyniosły ponad 22 mln euro. W 2015 roku szacuje się, biorąc pod uwagę patenty, które tracą swoja ochronę, iż oszczędności w sektorze ambulatoryjnym zwiększyły się o ponad 27 mln euro, a w sektorze szpitalnym o ponad 8 mln euro. Jednak wciąż wiele brakuje, aby sektor osiągnął zamierzony cel, czyli 60%-owy udział tych leków w ujęciu jednostkowym lub 30%-owy wartościowo.

Dwa lata temu portugalski rząd opublikował rozporządzenie w sprawie programu zachęt dla aptek w postaci dodatkowych dotacji w przypadku zwiększenia liczby sprzedanych leków generycznych, co nie przyniosło jednak oczekiwanych rezultatów. Rozporządzenie miało moc prawną w okresie od czerwca 2014 do czerwca 2015 r. W obliczu niezadowalających wyników program zachęt nie został przedłużony na następne lata.

W ubiegłym roku żadna z aptek nie otrzymała zachęt z tytułu zwiększenia sprzedaży leków generycznych. Rozporządzenie miało na celu zwiększyć udział leków generycznych w rynku z 47% do 50%, co jednak było dalekie od osiągnięcia. Rynek tych leków uległ stagnacji w roku ubiegłym.

Według Centralnej Administracji Systemu Zdrowia (ACSS) całkowita kwota zachęt wypłaconych aptekom wyniosła 477 tysięcy euro. Zgodnie z rozporządzeniem, aby otrzymać dodatkową dotację, apteki musiały zwiększyć skumulowany udział w dwóch ostatnich półroczach kalendarzowych w stosunku do skumulowanego udziału w analogicznym okresie roku poprzedniego. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2014 roku mniej niż połowa aptek zdołała tego dokonać, otrzymując kwotę 477 tysięcy euro, co nie powtórzyło się w przypadku pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku, kiedy żadna apteka nie uzyskała dotacji. Rozporządzenie mogło zostać przedłużone o kolejne sześć miesięcy, ale nie zostało.

Program zachęt został również stworzony w celu zrekompensowania aptekom utraty marż zysków w ostatnich latach, które doprowadziły w wielu przypadkach do sytuacji niewypłacalności. Najnowsze dane wskazują na ponad 500 takich sytuacji. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć w ten sposób zaangażowanie i rolę aptek w zapewnianiu środków opieki zdrowotnej przyczyniając się do racjonalnego stosowania leków. Wśród rozważanych działań znajduje się płacenie aptece za każdy usługę.

Zachęty do sprzedaży leków generycznych stanowią część protokołu ustaleń podpisanego między aptekami a poprzednim rządem. Fernando Leal da Costa ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, oświadczył, że wyniki programu nie są zadowalające, co potwierdza, że większa sprzedaż generyków nie zostanie osiągnięta poprzez zachęcanie aptek, ale poprzez motywowanie pacjentów do ich nabycia i przyznał, że niska cena niektórych leków markowych może również mieć wpływ na słabe wyniki.

 

Pełny tekst informacji jest do pobrania poniżej w formacie pdf
Pliki do pobrania

Leki generyczne - Portugalia
pdf | 536.59 KB
Pobierz