Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHandel zagraniczny portugalskiej branży modowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: B Z | 2016-09-06 17:06:41
moda, portugalia

Portugalia wzmocniła w ostatnich latach swoją pozycję w branży modowej na rynku światowym. W ubiegłym roku portugalski przemysł włókienniczy i odzieżowy sprzedał za granicę produkty o całkowitej wartości 4,8 mld euro, a więc o 5% więcej niż w poprzednim roku, co pozwala portugalskiemu Stowarzyszeniu Przemysłu Tekstylno-Włókienniczemu przewidywać, że w 2016 roku branża przekroczy w eksporcie 5 mld euro – wartość osiągniętą w pierwszych latach ostatniej dekady, która stanowi część strategicznego planu sektora na najbliższe lata.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku eksport sektora tekstylno-odzieżowego zwiększył się o 5,6% do 840 mln euro, gdzie sprzedaż zagraniczna odzieży wzrosła aż o 7,2%, natomiast gotowych artykułów włókienniczych, w tym tekstyliów domowych, o 3,6%.

Włożone ze strony przedsiębiorstw branżowych wysiłki w dywersyfikację rynków zbytu zaowocowały udziałem ok. 200 firm w 85 najważniejszych wystawach na całym świecie przewidzianych w okresie od połowy 2015 do końca 2016 roku. Promocja zagraniczna portugalskich tekstyliów ma również wsparcie ze strony inicjatywy Fashion From Portugal, która przewiduje inwestycje w wysokości 1,7 mln euro między 2016 a 2017 r. mające na celu wzmocnienie wizerunku Made in Portugal na strategicznych rynkach docelowych, takich jak Hiszpania, Stany Zjednoczone, Niemcy i kraje skandynawskie. Hiszpania jest największym rynkiem dla portugalskich tekstyliów, z udziałem na poziomie 33%, a następnie Francja (12,7%), Wielka Brytania (9%), Niemcy (8,5%) i USA (6%).

Od 2009 roku, najgorszego roku w ciągu ostatnich 15 lat dla portugalskiego eksportu tekstyliów, branża poprawia swoją kondycję i odnotowała wzrost o ponad 38%, tj. 1,335 mld euro na rynkach zewnętrznych.

Pomimo dobrych wyników eksportu, Portugalia importuje również odzież i tekstylia z innych krajów. Najważniejszym dostawcą Portugalii jest Hiszpania, z udziałem na poziomie blisko 35%. Pozostali najważniejsi dostawcy to Włochy (12%), Francja i Niemcy (oba kraje ok. 7% udziału w rynku).

Portugalski sektor obuwniczy ma również coraz bardziej znaczącą i ugruntowaną pozycję na światowym rynku. Przemysł obuwniczy eksportuje 98% swojej produkcji, przy średniej cenie 24 euro za parę, drugiej najwyższej na świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat eksport wzrósł o 40%, osiągając w 2014 roku historyczne maksimum - 1 846 mln euro.

 

Bilans handlu zagranicznego odzwierciedla znaczenie portugalskiego przemysłu obuwniczego, a jego wartość jest najwyższa w porównaniu z innymi sektorami gospodarki narodowej. Obuwie stanowi 3,9% krajowego eksportu i reprezentuje przodujący indeks ujawnionej przewagi komparatywnej w porównaniu z innymi krajami produkującymi obuwie.

Kontynent europejski pochłania większość eksportu portugalskiego obuwia (91%). Jednakże przemysł ten zdołał również odnieść znaczące wyniki na innych mniej tradycyjnych rynkach, takich jak Rosja (+281%), Stany Zjednoczone (+400%) i Kanadzie (+286%). Przywóz obuwia do Portugalii koncentruje się jak na razie na kilku głównych dostawcach, z których pięciu największych stanowi 80% całości, głównie Hiszpania (44%).

Tradycyjny deficyt portugalskiego przemysłu komponentów obuwniczych branży pogorszył się dość znacząco w 2014 roku, szczególnie w zakresie cholewek. Odmienna sytuacja ma się w segmencie podeszw i obcasów, gdzie bilans jest prawie zrównoważony. Obszar artykułów przemysłowych ze skóry również wykazuje deficyt, głównie ze względu w zakresie toreb i torebek.

 

Pod względem artykułów kosmetycznych oraz biżuterii Portugalia odnotowała w 2014 roku dość wysoki spadek eksportu, odpowiednio (-4,6%) i (-32,2%), przy jednoczesnym niewielkim wzroście importu. W przypadku rynku kosmetycznego oczekiwana jest poprawa kondycji tego sektora w najbliższych latach.

 

Oprac.

WPHI Lizbona, Elżbieta Siuta Correia

Sierpień 2016

 

Pełny tekst infromacji do jest pobrania poniżej w formacie pdf.
Pliki do pobrania

Wyniki handlu zagranicznego Portugalii - sektor mody
pdf | 1.22 MB
Pobierz