Co warto wiedzieć o gospodarce
Odnawialne źródła energii w Portugalii, stan aktualny
Według ostatnich danych Eurostat, Portugalia jest na 5. miejscu wśród państw europejskich o największym udziale odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii brutto z wynikiem 24,6%. Najwięcej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych wykorzystują: Szwecja (47,9%), Łotwa (32,6%), Finlandia (32,2%) i Austria (30,1%).
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, energia, OZE
Produkcja wina
W 2008r. Portugalia zajmowała 5. w Europie i 10. na świecie miejsce pod względem produkcji wina. Winnice można spotkać w każdej części Portugalii. Ogółem obejmują one 258.000 akrów ziemi. Sektor wina reprezentuje 50% całości obrotów w branży rolnej. Sektor produkcji wina obejmuje ok. 13 tys. firm oraz zatrudnia 28% siły roboczej w rolnictwie.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, rolnictwo, wino, przemysł spożywczy
Biotechnologie
Ponad 40 firm, z których większość powstała pomiędzy 2001 a 2006, stanowi portugalski sektor biotechnologiczny. Wiele z nich operuje w różnych obszarach działalności, koncentrując się na R & D i wytwarza produkty lecznicze pomagające poprawiać jakość życia. Najczęściej rozwijanym obszarem działalności biotechnologicznej w Portugalii jest opieka zdrowotna i medyczna, a następnie sektory rolno-spożywczy i biotechnologii środowiskowej.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, biotechnologie
Sektor ICT
Sektor ICT reprezentuje prawie 4% PKB. W 2011 roku inwestycje w dziedzinie IT osiągną 3,8 mld EUR. Większość firm portugalskich, tj. 94% firm portugalskich ma dostęp do Internetu, a 83% korzysta z szerokiego pasma.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, ICT, internet
Sektor BPO
Portugalia posiada 450 firm działających w sektorze usług wspólnych BPO, generując obroty w wysokości 1,3 mld euro, co stanowi około 1% PKB. Wśród firm BPO znajdują się dobrze znane i wiodące marki, takie jak: Cisco, która obecnie ma już 3 centra usług w Portugalii.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, BPO, usługi
Przemysł lotniczy
Dla każdego przedsiębiorstwa lotniczego bezpieczeństwo i precyzja to dwa najważniejsze czynniki sukcesu, o które należy dbać już od momentu rozpoczęcia budowy samolotu, kontynuując podczas jego eksploatacji, zapewniając zawsze wysoką jakość jego utrzymania. Właśnie takie usługi mogą znaleźć w Portugalii główni producenci samolotów. Do budowy samolotu Airbus A380 zostały użyte czujniki włókien światłowodowych produkowane w Portugalii. Istotną rolę odgrywa komfort, który może być decydujący w wypracowaniu sobie dobrej opinii pasażerów o liniach lotniczych, dlatego też duże zastosowanie ma korek posiadający wybitne właściwości termiczne i akustyczne.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, lotnictwo, przemysł
Produkcja korka
Pierwszą rzeczą, z którą kojarzy się portugalski korek to oczywiście korkowe zamknięcia do butelek wina. Surowiec ten nie wiąże się jedynie z przemysłem winnym, ale może być on również wykorzystywany dla naszej wygody. Airbus zastępuje większość znajdujących się w kadłubie samolotu części z tworzyw sztucznych i gumy na części z portugalskiego korka, w celu zwiększenia nie tylko warunków bezpieczeństwa urządzeń, ale także komfortu pasażerów i członków załogi. Korzystanie z korka w budowie samolotów jest jednym z innowacyjnych zastosowań w tym przyjaznym dla środowiska przemyśle, gdzie "nic się nie marnuje, tylko jest przekształcane".
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, korek, przemysł
Przemysł samochodowy
Rynek motoryzacyjny w Portugalii ma 40 lat tradycji. Roczne obroty w wysokości około 4,8 mld euro oraz roczna produkcja około 170 tys. samochodów osobowych, lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych, w tym również części samochodowych, sprawia, że jest to sektor silnie umacniający i wpływający na portugalską gospodarkę. Wytwarza 4% całkowitego PKB, zatrudnia około 40 tys. osób i jest jednym z głównych sektorów eksportujących.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, motoryzacja, przemysł samochodowy
Sektor form wtryskowych
Produkcja przemysłu tworzyw sztucznych to jeden z ważniejszych sektorów portugalskiej gospodarki, silnie rozwijający się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i odgrywający znaczącą rolę na międzynarodowych rynkach. Portugalia jest obecnie jednym z największych na świecie producentów form wtryskowych, szczególnie form do tworzyw sztucznych. Większość produkcji, tj. 80% jest przeznaczona dla odbiorców zagranicznych.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, przemysł, formy wtryskowe
Odnawialne źródła energii (OZE)
Zgodnie z raportem firmy konsultingowej DBK rynek produkcji odnawialnych źródeł energii w Portugalii przyniósł w 2008r. łączne dochody w wysokości 680 mln euro, co stanowi wzrost o prawie 33% w porównaniu do 2007 roku. Gdyby natomiast uwzględnić dochody sektora, jako całości, w tym produkcji sprzętu, byłyby one znacznie wyższe. Analiza DBK podkreśla niezwykły wzrost tego sektora w ciągu ostatnich lat i jego wysoki potencjał na przyszłość.
Dodał : Krzysztof Kuciński | 07.01.2016
Portugalia, Portugal, gospodarka, energia, OZE
Premier rozczarowany perspektywami walki z bezrobociem
Premier Portugalii, konserwatysta Pedro Passos Coelho jest rozczarowany tym, że nie uda się w ciągu najbliższych czterech lat zredukować w kraju bezrobocia do poziomu poniżej 10 proc.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, gospodarka, bezrobocie
Państwo pokryje 80 proc. pensji bezrobotnych zatrudnianych przez firmy
Portugalski rząd uruchomił w kwietniu 2015 r. program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zatrudnią bezrobotnych w wieku powyżej 31. roku życia. Program przewiduje refundowanie przez państwo 80 proc. wydatków na płace takich osób.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, finanse, gospodarka, bezrobotni
Coraz więcej Portugalczyków szuka pracy w byłych koloniach w Afryce
Wykwalifikowani Portugalczycy emigrują za pracą do Angoli i Mozambiku. Co roku za chlebem do tych byłych portugalskich kolonii w Afryce wyjeżdża blisko 25 tys. obywateli Portugalii.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, praca, Afryka
Portugalia krytykowana za osłabienie reform
Reformy strukturalne w Portugalii straciły impet, a wysiłki zmierzające do zmniejszenia deficytu budżetowego wyraźnie osłabły - taka krytyka władz w Lizbonie znalazła się we wspólnym oświadczeniu Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, PKB, gospodarka, KE, EBC
Rekompensaty za wycofanie z rynku starych aut
W trosce o ochronę środowiska, portugalski rząd wprowadza nowe atrakcyjne przepisy dotyczące wycofywania z użycia starych, ponad 10-letnich samochodów. Ich właściciele zostaną wynagrodzeni kilkoma tysiącami euro.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, motoryzacja, gospodarka
Co warto wiedzieć o gospodarce
Prognozy wzrostu gospodarczego Portugalii są dość optymistyczne, a obserwowane ożywienie wskazuje na wejście kraju na ścieżkę umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Kluczowym sektorem gospodarki jest przemysł samochodowy; duże znaczenie ma też produkcja korka.
Dodał : Anna Mackiewicz | 20.07.2015
Portugalia, PKB, bezrobocie, inflacja, gospodarka