Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOdnawialne źródła energii (OZE)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-07 15:44:35
portugalia, portugal, gospodarka, energia, oze

Zgodnie z raportem firmy konsultingowej DBK rynek produkcji odnawialnych źródeł energii w Portugalii przyniósł w 2008r. łączne dochody w wysokości 680 mln euro, co stanowi wzrost o prawie 33% w porównaniu do 2007 roku. Gdyby natomiast uwzględnić dochody sektora, jako całości, w tym produkcji sprzętu, byłyby one znacznie wyższe. Analiza DBK podkreśla niezwykły wzrost tego sektora w ciągu ostatnich lat i jego wysoki potencjał na przyszłość.

Portugalia posiada obecnie całkowitą zdolność produkcyjną OZE w wysokości 8.151 MW w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz planuje jej zwiększenie do ponad 11.000 MW w ciągu dwóch lat, zgodnie z programem Krajowej Strategii Energetycznej. Ma zostać wybudowanych osiem nowych zapór, a wiele innych udoskonalonych.

 

Firma EDP - Energias de Portugal planuje zwiększyć pojemność zapory wodnej Venda Nova w Vieira do Minho, inwestując 350 mln euro w zwiększenie zdolności wytwarzania energii wodnej do 3000 MW w 2015 roku. Istnieją również plany budowy farmy wiatrowej Malhanito w Tavira posiadającej 29 turbin, zakładające inwestycję w wysokości 70 mln EUR.

W miarę identyfikowania przez ekspertów nowych możliwości, rozwijają się coraz to bardziej nowatorskie projekty. Fachowcy twierdzą, że Portugalia posiada 2500 MW zdolności wytwórczych energii wiatrowej na morzu (offshore), które ciągle pozostają do wykorzystania. Istnieją projekty mające na celu eksploatację tych źródeł. Pływające farmy wiatrowe znajdują się obecnie w fazie testowania.

Przy pomocy programu rządowego również indywidualne osoby w swoich domach mogą sporo inwestować w ten sektor, przede wszystkim poprzez mikrogenerację - instalując panele słoneczne, które pozwalają również na ogrzewanie wody sanitarnej i sprzedaż do państwowych przedsiębiorstw energetycznych nadmiaru wytworzonej energii, zmniejszając w ten sposób uzależnienie od paliw kopalnych, takich jak gaz.

Portugalia jest krajem o wysokim stopniu nasłonecznienia. Całkowite roczne nasłonecznienie na stałym lądzie oscyluje pomiędzy 1800 a 3000 godzinami. Ta „obfitość" światła słonecznego spowodowała wzrost zainteresowania budową wielu elektrowni fotowoltaicznych, takich jak np. uważana za jedną z największych na świecie elektrownia fotowoltaiczna w Moura o mocy zainstalowanej 46,1 MW.


Projekty w zakresie czystych energii przyczyniają się ponadto do wzrostu inwestycji w dziedzinie R & D oraz rozwoju nowego i innowacyjnego przemysłu. Dwa portugalskie uniwersytety wspólnie z kilkoma najlepszymi firmami z przemysłu ceramicznego pracują nad projektem „Słoneczne Dachówki" zakładającym produkcję energii elektrycznej wykorzystując energię słoneczną poprzez zastosowanie tzw. słonecznych dachówek w miejsce tradycyjnych paneli słonecznych.

 

Portugalskie doświadczenie w dziedzinie czystych energii dotyczy również produkcji wież wiatrowych, montażu turbin oraz oferowaniu rozwiązań w zakresie fotowoltaicznych i wytwarzanych przez fale źródeł energii. Najbardziej efektywne wieże wiatrowe są produkowane w Portugalii i eksportowane za granicę. Portugalskie rozwiązania fotowoltaiczne są instalowane w wielu krajach. Portugalia posiada najbardziej zautomatyzowaną i jedną z największych na świecie fabrykę paneli słonecznych.

 

Portugalia eksportuje więcej energii niż importuje ze względu na intensywny rozwój OZE, w tym zwłaszcza farm wiatrowych i elektrowni wodnych. Przewiduje się, że do 2020r. w sektorze energetycznym zostanie utworzonych 121 tys. miejsc pracy.

 

Opracowano na bazie materiałów Portugalskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego - AICEP.