Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor form wtryskowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-07 15:46:05
portugalia, portugal, gospodarka, przemysł, formy wtryskowe

Produkcja przemysłu tworzyw sztucznych to jeden z ważniejszych sektorów portugalskiej gospodarki, silnie rozwijający się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i odgrywający znaczącą rolę na międzynarodowych rynkach. Portugalia jest obecnie jednym z największych na świecie producentów form wtryskowych, szczególnie form do tworzyw sztucznych. Większość produkcji, tj. 80% jest przeznaczona dla odbiorców zagranicznych.

Firmy portugalskie były jednymi z pierwszych, które zrozumiały, że na obecnych rynkach międzynarodowych nie poszukuje się już tylko standardowych form wtryskowych, ale kompletne i zintegrowane rozwiązania. Oferują one swoim klientom kompleksową obsługę oraz nowe, innowacyjne produkty, począwszy od pomysłu i projektu po produkcję. Firmy portugalskie są również pionierami w użyciu technologii umożliwiającej na przykład wtryskiwanie produktów z ruchomymi częściami z jednej formy, etykietowanie i dekorowanie form oraz formowanie produktów łącząc różne materiały, takie jak twarde i gumowane tworzywa sztuczne, przy pomocy jednego narzędzia.

 

Wartość całkowita produkcji form wtryskowych w Portugalii w 2009r. została oszacowana na 402,4 mln euro. Portugalia eksportuje większość swojej produkcji na rynki zagraniczne, takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska, Wielka Brytania i USA. W 2009 roku eksport w tym sektorze wyniósł 321,9 mln euro.

 

Niemal wszyscy najważniejsi producenci, jak BMW, Mercedes, Volvo, Renault, Honda, Peugeot, Citroen, Volkswagen i Opel stosują portugalskie formy w produkcji swoich samochodów. Niektóre samochody zawierają więcej niż 36 form wyprodukowanych w Portugalii - od zderzaków po spojlery, deski rozdzielcze, schowki itp. Dlatego też nie dziwi fakt, że w 2008 r. około 72% całkowitej produkcji form wtryskowych była przeznaczona na cele przemysłu motoryzacyjnego.


Sektor form wtryskowych zawdzięcza swoją bardzo dobrą międzynarodową reputację innowacjom technologicznym, jakości, konkurencyjnym cenom i praktykowanym terminom dostaw. Doświadczenie Portugalczyków w tej dziedzinie wykracza także poza sektor motoryzacyjny. Wiele produktów codziennego użytku, takie jak telefony komórkowe, czy walizki, są wykonanywane przy użyciu portugalskich form, np. niektóre telefony komórkowe Nokia lub walizki Samsonite.


Sektor konsekwentnie poszerza swoje pole działania w takich dziedzinach jak aeronautyka, urządzenia elektryczne, energia, ochrona środowiska, opieka zdrowotna i opakowania.

 

Opracowano na bazie materiałów Portugalskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego - AICEP.