Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja korka

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-07 15:49:22
portugalia, portugal, gospodarka, korek, przemysł

Pierwszą rzeczą, z którą kojarzy się portugalski korek to oczywiście korkowe zamknięcia do butelek wina. Surowiec ten nie wiąże się jedynie z przemysłem winnym, ale może być on również wykorzystywany dla naszej wygody. Airbus zastępuje większość znajdujących się w kadłubie samolotu części z tworzyw sztucznych i gumy na części z portugalskiego korka, w celu zwiększenia nie tylko warunków bezpieczeństwa urządzeń, ale także komfortu pasażerów i członków załogi. Korzystanie z korka w budowie samolotów jest jednym z innowacyjnych zastosowań w tym przyjaznym dla środowiska przemyśle, gdzie "nic się nie marnuje, tylko jest przekształcane".

Ze względu na swoje właściwości, korek to wiele więcej niż "tylko" zamknięcie do butelki. Korek jest odporny, lekki, elastyczny i pozostaje doskonałym izolatorem. Z tego względu materiał ten ma bardzo szeroki zakres zastosowań: jest przekształcany w panele podłogowe, aplikacje ozdobne biur i domów, podeszwy butów, dzieła sztuki, artykuły z branży mody i akcesoria. Z korka można wykreować piękną suknię ślubną lub wykorzystać go do aplikacji w tak precyzyjnych przemysłach jak motoryzacyjny, kosmiczny, lotniczy lub wojskowy. Korek portugalski będzie również użyty w pojazdach kosmicznych, które zostaną wysłane w 2018 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach pierwszej europejskiej misji na Marsa.

 

Korek jest ponadto wykorzystywany w przemyśle chemicznym lub farmaceutycznym. Nawet pył korkowy jest używany do produkcji energii. Nic więc dziwnego, że wiodące marki jak: Moet & Chandon, Rolls Royce, Boeing, Airbus, NASA i Ford preferują portugalski korek.

 

Zasoby korka odgrywają ogromną rolę dla gospodarki Portugalii. Magazyn Economist porównał korek do afrykańskich diamentów i ropy z Bliskiego Wschodu, którego ekonomiczną wartością dodaną jest fakt, iż jest to surowiec czysty i odnawialny, bez wątpienia bardzo cenny.

 

Portugalia jest światowym liderem w produkcji korka, przy średniej rocznej produkcji 157 tysięcy ton, z której 60% jest przeznaczone na światowy eksport, rejestrując roczne obroty w wysokości około 850 mln euro. Sprzedaż korków do butelek ma tu oczywiście największy udział przynosząc zyski około 590 mln euro, a następnie materiałów budowlanych około 177 mln euro. Francja, Hiszpania i Stany Zjednoczone są głównymi odbiorcami portugalskiego korka.


Przemysł korkowy jest w Portugalii rozwinięty na bardzo wysokim poziomie. Istnieje ok. 800 firm działających w tym przemyśle, głównie w północnej części kraju, mobilizując 12 tys. pracowników.

 

Opracowano na bazie materiałów Portugalskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego - AICEP.