Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor ICT

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2016-01-07 15:52:20
portugalia, portugal, gospodarka, ict, internet

Sektor ICT reprezentuje prawie 4% PKB. W 2011 roku inwestycje w dziedzinie IT osiągną 3,8 mld EUR. Większość firm portugalskich, tj. 94% firm portugalskich ma dostęp do Internetu, a 83% korzysta z szerokiego pasma.

Portugalski rynek ICT przyniósł w 2007 r. obroty szacowane na 18,5 mld euro, generując wartość dodaną około 5,7 mld euro. Sektor ten liczy ponad 14 tysięcy firm zatrudniających 79 tys. pracowników.

 

Począwszy od usług finansowych po oprogramowania oraz sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny firmy portugalskie oferują wysoką jakość oraz cieszą się międzynarodowym uznaniem produktów state-of-the-art i usług. Wielofunkcyjne bankomaty portugalskie (usługi dostępne 24 godziny) w ogromnym stopniu ułatwiły dostęp do usług finansowych i publicznych. Również w Portugalii został wynaleziony innowacyjny system elektroniczny Via Verde pozwalający na opłacanie przejazdu autostradą, korzystanie z parkingu, czy tankowanie na stacji benzynowej bez konieczności wychodzenia z samochodu. Via Verde rejestruje dziennie około 500 tys. transakcji.


Critical Software, Altitude Software, Edigma, Vision-Box, Ydreams, Siscog lub Fiber Sensing to tylko niektóre przykłady firm portugalskich odnoszących sukcesy w tej branży i mających znaczący wpływ na rozwój największych światowych marek, takich jak Airbus czy Europejska Agencja Kosmiczna. Czujniki światłowodowe, w które wyposażony jest nowy samolot Airbus A380 zostały wyprodukowane w Portugalii, tak jak również system kontroli biometrycznej na lotnisku w Helsinkach. Także 3 mln pasażerów korzystających z metra w Wielkiej Brytanii lub pociągu w Holandii, Norwegii, Danii czy Finlandii używa portugalskiej technologii w drodze do pracy lub do domu.


Ponadto właściciele samochodów elektrycznych mogą dzieki portugalskiemu wynalazkowi uniknąć nieprzyjemnej sytuacji - braku energii w aucie - dzięki wysyłanemu przez pojazd sms-owi, który ostrzega, że energii wystarczy na następne 40 km.

 

Portugalską technologię można odnaleźć także w innych dziedzinach. Największe marki jak Microsoft, Toshiba, Intel, Lockheed, Motorola, Siemens, NASA oraz główne światowe banki wykorzystały już w swojej działalności portugalską wiedzę i innowacyjne produkty w zakresie ICT. Warto wspomnieć również, że portugalscy wynalazcy stworzyli pierwszy system nawigacji GPS ze zdjęciami lotniczymi. Firma NDrive to tylko jeden z wielu przykładów.

 

Opracowano na bazie materiałów Portugalskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zagranicznego - AICEP.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Autolawety

Najlepsze autolawety na wynajem. Nasza wypożyczalnia autolawet oferuje wynajem lawet i autolawet ...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Sardynia wakacje

Wakacje w północnej części Sardynii, to wspaniała okazja, by odwiedzić francuską wyspę Korsykę, ...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Stomatolog Gdańsk

Stomatolog Gdańsk - najlepsze usługi stomatologiczne w Gdańsku. Zapraszamy do naszego gabinetu st...
Polska - SZCZECIN 2022-01-21 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert