Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPremier rozczarowany perspektywami walki z bezrobociem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 11:32:14
portugalia, gospodarka, bezrobocie

Premier Portugalii, konserwatysta Pedro Passos Coelho jest rozczarowany tym, że nie uda się w ciągu najbliższych czterech lat zredukować w kraju bezrobocia do poziomu poniżej 10 proc.

"To rozczarowujące, że do końca 2019 roku nie zredukujemy poziomu bezrobocia poniżej dziesięciu procent" - powiedział premier podczas debaty parlamentarnej, która odbyła się w kwietniu 2015 r., nazajutrz po ogłoszeniu przez jego rząd wytycznych gospodarczych na lata 2015-2019.

Według prognozy zawartej w tym dokumencie, bezrobocie w Portugalii na koniec 2015 roku wyniesie 13,2 proc. i będzie wyższe od średniej europejskiej sytuującej się na poziomie 10 proc.

 

 

W przemówieniu na forum parlamentu szef rządu oświadczył jednak, że jego kraj wypełni warunki porozumień stabilizacyjnych zawartych z Brukselą: w 2016 roku deficyt portugalski nie przekroczy 0,5 proc. PKB (w 2014 r. wyniósł 4,5 proc.).

"Celem, który pozostaje w naszym zasięgu, jest - po raz pierwszy, odkąd weszliśmy do strefy euro - utrzymanie deficytu na niskim poziomie" - zapewnił premier Passos Coelho.

Prognoza ogłoszona przez rząd portugalski zapowiada nieco większy niż wcześniej planowany przyrost PKB: w 2015 r. ma on wynieść 1,6 zamiast 1,5 proc., a w 2016 - 2 proc. zamiast 1,7 proc.

Rzecznik opozycyjnej Partii Socjalistycznej w parlamencie Eduardo Ferro Rodrigues skomentował wystąpienie premiera jako "raczej propagandę niż informację".

Wypełniając warunki europejskiej pomocy finansowej wynegocjowanej w 2010 roku, Portugalia od 2011 do 2014 roku prowadziła politykę surowych oszczędności, która była realizowana m.in. na drodze podnoszenia podatków płaconych przez pracowników sektora publicznego (10 proc. ludności) oraz emerytów (25 proc. ludności).

Źródło: PAP