Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPortugalia krytykowana za osłabienie reform

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 11:38:08
portugalia, pkb, gospodarka, ke, ebc

Reformy strukturalne w Portugalii straciły impet, a wysiłki zmierzające do zmniejszenia deficytu budżetowego wyraźnie osłabły - taka krytyka władz w Lizbonie znalazła się we wspólnym oświadczeniu Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego.

Portugalia w pierwszej połowie 2014 roku zakończyła realizację zawartej przed trzema laty umowy pomocowej, na jej podstawie otrzymała 78 mld euro kredytów w MFW i UE. Rząd w Lizbonie zapowiadał, że nie zaprzestanie rygorystycznej polityki finansowej. Wcześniej w zamian za pożyczki musiał realizować drastyczne oszczędności, aby zmniejszyć deficyt budżetowy uzdrowić finanse państwa.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, którzy wizytowali Portugalię w ramach pierwszej misji po zakończeniu programu pomocowego, w oświadczeniu wyrazili brak zadowolenia z obserwowanych rezultatów.

"Misja wyraziła obawy, że tempo wprowadzania reform strukturalnych znacznie się zmniejszyło od zakończenia programu, a w niektórych przypadkach doszło do ich cofnięcia" - czytamy komunikacie KE i EBC.

 

 

Eksperci przyznali przy tym, że warunki gospodarcze i finansowe ogólnie poprawiły się w Portugalii od zakończenia programu pomocowego w maju. Stopa oprocentowania rządowych papierów wartościowych pozostaje niska, co przekłada się na stopniowy powrót tego kraju na rynki finansowe.

"Niemniej jednak ożywienie gospodarcze jest ograniczone przez wysoki poziom zadłużenia w sektorze publicznym i prywatnym" - wskazali eksperci.

Zgodnie z opublikowanymi prognozami gospodarczymi KE gospodarka Portugalii miała wyjść w 2014 roku z trzyletniej recesji. Jej PKB w 2015 roku powinien wynieść 1,3 proc., a 1,7 proc. w 2016 r.

Misja KE i EBC wskazuje, że wysiłki Portugalii zmierzające do zmniejszenia strukturalnego deficytu budżetowego (czyli nie uwzględniającego wahań koniunktury) wyraźnie osłabły.

KE wyliczyła, że deficyt sektora finansów publicznych Portugalii w 2015 roku spadnie do 3,3 proc. PKB.

Eksperci z misji Komisji i EBC wskazali na konieczność zwiększenia elastyczności i konkurencyjności portugalskiej gospodarki, by pomóc wciąż niemrawemu ożywieniu. "Dlatego misja wezwała rząd do ambitnego programu reform" - podkreślono.

Poza mizernym wzrostem, problemem władz w Lizbonie jest też wysoki poziom bezrobocia. Zgodnie z prognozami KE ma ono wynieść 13,6 proc. w 2015 r. Nie licząc Grecji i Hiszpanii to jeden z najgorszych wyników w UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)