Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 14:39:55
portugalia, polska, inwestycje, firmy

Polska dla Portugalii jest największym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowej i Wschodniej. Natomiast wartość polskich inwestycji w Portugalii jest stosunkowo niska.

 

 

Największymi inwestorami w Portugalii są takie kraje jak: Belgia, Francja, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Angola, Chiny.

Według Krajowego Instytutu Statystycznego w 2014 roku nastąpił wzrost udziału bezpośrednich inwestycji portugalskich za granicą w stosunku do PKB – z 35,8 proc. na koniec 2013 roku do 36,3 proc. na koniec drugiego kwartału 2014 roku. Jeśli zaś chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Portugalii, w analogicznym okresie ich udział wzrósł z 56,2 proc. do 58,6 proc.

 

 

Źródło: Bank Światowy (marzec 2015 r.)

 

W portugalskich zagranicznych inwestycjach bezpośrednich najwyższy udział mają: Holandia, Hiszpania, Niemcy, Brazylia, Angola, Luksemburg, Wielka Brytania i Polska.

Według prognoz w rozwoju inwestycji na znaczeniu tracić będzie odbudowa zdolności produkcyjnych, wzrośnie natomiast rola nakładów na modernizację, racjonalizację i restrukturyzację firm.

Największy wzrost nakładów będą wykazywały sektory:

  • przetwórczy
  • gospodarki wodnej
  • działalności administracyjnej
  • usług wsparcia

Spadki inwestycji odnotuje budownictwo, hotelarstwo i restauracje, nieruchomości i działalność doradcza.

 

Portugalczycy w Polsce

 

Polska staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla zagranicznych inwestorów. W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2014” nasz kraj uplasował się na 32. pozycji. Tym samym po raz pierwszy znaleźliśmy się w czwartej dziesiątce państw o najbardziej przyjaznym otoczeniu dla przedsiębiorczości.

Dla Portugalii Polska jest największym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2013 roku - według danych Banku Portugalii (Banco de Portugal) - wartość portugalskich inwestycji brutto w Polsce wyniosła 153,5 mln euro (wzrost o 18,5 proc. w stosunku do 2012 r.).

Polska zajęła więc 5. miejsce wśród docelowych kierunków portugalskich inwestycji w świecie. Nieco gorsze wyniki w tym zakresie przyniósł początek 2014 roku - w okresie od stycznia do lutego zanotowano spadek o 42,5 proc. wobec tego samego okresu roku 2013. 

W okresie styczeń – lipiec 2014 r. portugalskie inwestycje w Polsce spadły o 32,6 proc. wobec tego samego okresu 2013 r., do 51,3 mln euro. Tym samym Polska znalazła się na 11. miejscu wśród docelowych lokalizacji portugalskich inwestycji w świecie, po Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Brazylii, Wlk. Brytanii, Francji, Angoli i Stanach Zjednoczonych. Pomimo spadku, Polska nadal jest jednym z najważniejszych rynków dla portugalskich inwestycji zagranicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Portugalskie spółki oceniają polski rynek jako solidny i bezpieczny. Podczas wizyty w Polsce w maju 2014 r. minister spraw zagranicznych Portugalii Rui Machete zapewniał, że firmy z jego kraju są zainteresowane nasileniem przedsięwzięć w Polsce i w najbliższym czasie należy się spodziewać zwiększenia inwestycji ze strony firm sektora bankowego oraz energetycznego.

O atrakcyjności polskiego rynku świadczy rosnąca liczba portugalskich firm. Pod koniec 2011 roku było ich 110, rok później już 125, a w 2014 r. działało u nas około 150. Przedsiębiorstwa te prowadzą działalność w różnych sektorach, m.in. firmy z branży handlowo-usługowej, zajmujące się importem i dystrybucją artykułów rolno-spożywczych, farmaceutyków, wyrobów do dekoracji wnętrz czy tekstyliów, są też firmy z sektora doradztwa i usług prawnych, finansowo-bankowego, branży spożywczej czy medycznej.

Przedsiębiorcom portugalskim we wchodzeniu na zagraniczne rynki pomaga Agencja ds. Inwestycji i Handlu Zagranicznego Portugalii (Agência para o Investimento e Comércio Externo de Portugal, AICEP Portugal Global). Jej misją jest promocja inwestycji zarówno w kraju, jak i za granicą.

Wspólnie z portugalskim bankiem BES (Banco Espírito Santo) określiła rynki o wysokim potencjale eksportowym i wyznaczyła 31 strategicznych krajów, które zostały uznane za atrakcyjne z punktu widzenia rozwoju eksportu firm portugalskich. Wśród krajów o dużym potencjale biznesowym wymieniona została również Polska.

Największym portugalskim inwestorem na polskim rynku jest grupa Jerónimo Martins, która prowadzi sieć 2,5 tys. sklepów dyskontowych „Biedronka” oraz około 90 drogerii „Hebe”. Jeronimo Martins działa w Polsce od 1995 roku.

Innym inwestorem jest Banco Comercial Português SA, udziałowiec działającego w Polsce Banku Millennium.

W ostatnich latach dużą dynamikę napływu portugalskich inwestycji wykazywał sektor odnawialnych źródeł energii. Spółka EDP Renewables, która buduje farmy wiatrowe, w 2009 roku uruchomiła jedną z największych elektrowni wiatrowych w Polsce.

 

Polacy w Portugalii

 

Polskich przedsiębiorców do inwestowania w Portugalii może zachęcać wysoka lokata tego państwa w corocznym zestawieniu Banku Światowego „Doing Business 2014”. Portugalia uplasowała się w tym rankingu na 25. miejscu – o siedem pozycji wyżej od Polski.

Wprowadzone reformy zaowocowały poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w tym procedur importowych i eksportowych. Dzięki inicjatywie „Firma od zaraz” biznes można otworzyć w Portugalii w godzinę. Usługa pozwala na tworzenie spółek w jednym okienku, niemal natychmiast, bez uprzedniej konieczności uzyskania przez zainteresowanych chociażby zaświadczenia o dopuszczalności firmy z Krajowego Rejestru Osób Prawnych.

Wartość polskich inwestycji w Portugalii jest stosunkowo niska. W pierwszym półroczu 2014 roku odnotowany został jednak znaczący wzrost - o 38,5 proc. wobec analogicznego okresu 2013 roku. Ogólna wartość polskich inwestycji w tym czasie wyniosła 662 tys. euro. W okresie styczeń – lipiec 2014 r. polskie inwestycje podliczono na 700 tys. euro, po o 0,4-proc. wzroście wobec analogicznego okresu 2013 r.

Z danych portugalskiego Rejestru Handlowego (Registo Comercial das Pessoas Colectivas) wynika, że nadal była zarejestrowana jedna firma polska: X – Trade Brokers Dom Maklerski SA. Nie oznacza to jednak braku aktywności polskich przedsiębiorców na portugalskim rynku. Obecność firm polskich na tutejszym rynku jest szersza, ale nie jest ona ujęta w oficjalnych statystykach. Dotyczy to m.in. jednej z firm w sektorze produktów kosmetycznych – Inglot, która sprzedaje swoje produkty w ramach franczyzy w centrach handlowych w Lizbonie.

Ze względu na swoją kolonialną przeszłość, Portugalia ma szeroką sieć kontaktów w krajach Afryki i Ameryki Południowej. Eksperci zwracają uwagę, że widoczne jest rosnące zainteresowanie ze strony przedsiębiorców z Polski współpracą biznesową z portugalskimi inwestorami, by w ten sposób wejść również na rynki krajów luzofońskich, głównie do Angoli i Mozambiku.

W 2013 r. wartość inwestycji polskich zrealizowanych w Portugalii wyniosła 1,1 mln euro. W dużej mierze to inwestycje w nieruchomości. Zgodnie z danymi NBP ogólna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Portugalii na koniec 2012 r. wyniosła 36,6 mln euro.

 

 

Zachęty dla inwestorów

 

Portugalski rząd przy pomocy AICEP i IAPMEI wypracował szereg zachęt do lokowania w Portugalii biznesu. Duże projekty inwestycyjne (jeśli mają pozytywny wpływ na gospodarkę portugalską i stanowią inwestycję w wysokości 25 mln euro w ciągu maksymalnie trzech lat) oraz inwestycje produkcyjne (o wartości nie mniejszej niż 5 mln euro, m.in. jeśli są istotne dla rozwoju krajowych sektorów strategicznych) mogą liczyć na wsparcie finansowe czy preferencje podatkowe.

Jest też szereg programów, w ramach których także mniejsi inwestorzy mogą uzyskać pomoc. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogą korzystać z pomocy w zakresie finansowania w ramach kilku programów - m.in. Finicia, Fincresce, PME Consolida.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Księgowość dla spółki

Pełna księgowość dla spółek - usługa realizowana przez Kancelaria Clear
Polska - Warszawa 2021-07-05 Dodał: Arkadiusz Boruc Usługi finansowe Zobacz ofertę

BMW leasing

BMW Auto Premium to autoryzowany serwis BMW z siedzibą w Rzeszowie. Firma zajmuje się bieżącą obs...
Polska - Świlcza 2021-06-30 Dodał: BMW Auto Premium Handel, Usługi finansowe, Samochody osobowe Zobacz ofertę

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert