Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPortugalia wesprze powracających emigrantów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 10:57:52
portugalia, rząd, ludność, emigracja, finanse

Rząd Pedro Passosa Coelho zatwierdził program wsparcia powracających emigrantów zarobkowych. Będą oni mogli ubiegać się o państwowe subwencje o wartości do 20 tys. euro.

Jak poinformował centroprawicowy gabinet, program o nazwie VEM ma służyć sprowadzeniu do ojczyzny portugalskich emigrantów zarobkowych oraz promocji przedsiębiorczości.

Program będzie wprowadzany etapami. W pierwszej jego fazie wsparcie otrzyma około 50 powracających do ojczyzny Portugalczyków, których projekty rozwoju firm uzyskają aprobatę ministerstwa pracy i polityki socjalnej.

 

 

Z przyjętego przez rząd dokumentu wynika, że państwo będzie przyznawać rozpoczynającym działalność gospodarczą bezzwrotną zapomogę w wysokości od 10 tys. do 20 tys. euro.

Aby ubiegać się o państwowe wsparcie, konieczne jest przedstawienie za pośrednictwem urzędu pracy projektu planowanej działalności gospodarczej. Musi on zawierać szczegółowy plan działań nowej firmy na najbliższe lata.

Rządowy projekt przewiduje też zwolnienia podatkowe dla firm, które zatrudnią osoby powracające z emigracji, a także pomoc w kierowaniu na płatne staże Portugalczyków pozostających za granicą bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. W tym drugim przypadku warunkiem koniecznym do ubiegania się o państwowe wsparcie jest potwierdzenie trwającej ponad rok rejestracji w zagranicznym urzędzie pracy.

Aby nowe rozwiązania weszły w życie, konieczne jest zatwierdzenie regulaminu programu VEM przez wchodzący w skład portugalskiego ministerstwa pracy i polityki socjalnej Instytut Pracy i Szkolnictwa Zawodowego (IEFP).

Jak powiedziała PAP Ana Silva z ministerstwa pracy i polityki socjalnej, zatwierdzony przez rząd program służy stymulowaniu przedsiębiorczości, szczególnie wśród najmłodszej portugalskiej emigracji zarobkowej.

"W ostatnich czterech latach z Portugalii wyjeżdżało co roku około 100 tys. obywateli, z których większość to młodzież. Wysokiej dynamice wyjazdów towarzyszył równie duży odsetek urodzeń poza granicami naszego kraju. Od 2007 r. co trzeci nasz obywatel przyszedł na świat poza Portugalią" - wyjaśniła Silva.

Głównymi kierunkami emigracji zarobkowej Portugalczyków są obecnie Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania oraz Szwajcaria.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)