Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZamiast szkół bary, komisariaty i kostnice

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 10:56:28
portugalia, szkolnictwo, ludność

W związku z postępującym wyludnianiem się prowincji, Portugalia masowo zamyka szkoły publiczne. Ich budynki często przekształcane są w obiekty użyteczności publicznej, w tym bary, komisariaty i kostnice.

Jak poinformowało ministerstwo oświaty, od 2005 r. w kraju zamknięto blisko 4200 szkół publicznych, z czego najwięcej na prowincji.

Według obowiązującego w Portugalii ustawodawstwa placówki oświatowe, do których uczęszcza mniej niż 21 uczniów, podlegają automatycznej likwidacji, a dzieci kierowane są do innych szkół w regionie. Za ich transport na zajęcia odpowiadają miejscowe gminy.

Tymczasem, jak obliczył lizboński dziennik "Publico", dzięki aktywności lokalnych społeczności i zaradności władz samorządowych około 70 proc. zamkniętych w ostatniej dekadzie szkół w Portugalii zostało zamienionych na inne placówki użyteczności publicznej.

 

 

Z szacunków gazety wynika, że zazwyczaj likwidowane szkoły są zagospodarowywane przez lokalne społeczności na cele religijne, głównie na parafialne kostnice. W wielu przypadkach powstają w nich również kaplice.

Jak poinformował PAP Antonio Silva, emerytowany nauczyciel lizbońskiego Colegio Moderno, w stołecznej aglomeracji i na jej bliskiej prowincji w likwidowanych szkołach coraz częściej powstają kluby osiedlowe, a także domy spokojnej starości.

Silva, który wchodzi też w skład władz Domu Emerytowanego Nauczyciela w podlizbońskim Carcavelos, przyznaje, że pomimo dużego zapotrzebowania na domy spokojnej starości w Portugalii placówki tego typu często nie mogą powstać z braku środków finansowych lub w wyniku trudności administracyjnych w adaptacji szkół do nowych warunków.

"Przykładem takiej inwestycji może być szkoła podstawowa w Casais de Sao Lourenco koło Mafry, która została zamknięta przed blisko 10 laty. Pomimo deklaracji lokalnych władz i dobrych chęci mieszkańców planowany tam dom spokojnej starości nadal nie powstał" - powiedział Silva.

Innym częstym celem przebudowy zamkniętych szkół są usługi turystyczno-gastronomiczne i rozrywkowe. Według "Publico" w ciągu ostatniej dekady w budynkach dawnych placówek oświatowych powstało kilkaset barów, restauracji, kawiarni i hoteli.

"Blisko 100 opuszczonych od 2005 r. szkół funkcjonuje dziś jako ośrodki krzewienia folkloru i tradycji ludowej. Organizowane są w nich próby i koncerty zespołów pieśni i tańca oraz lokalnych orkiestr" - napisała gazeta.

Nad niektórymi opuszczonymi szkołami pieczę przejęła policja, tworząc w nich lokalne komisariaty. W kilku miejscach kraju w byłych placówkach oświatowych działają dziś więzienia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: REMIGIUSZ SKORUPKA Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert