Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-20 11:15:41
portugalia, rząd, prezydent

Portugalia jest republiką parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent, wybierany w powszechnych, bezpośrednich i tajnych wyborach.

 

W Portugalii prezydentura trwa pięć lat, przy czym dopuszczalne jest sprawowanie tylko dwóch kadencji.

Władzę ustawodawczą ma jednoizbowy parlament – Zgromadzenie Republiki (Assembleia da República) - w którym zasiada 230 posłów, wybranych w bezpośrednich wyborach powszechnych. W kompetencjach Zgromadzenia leży uchwalanie ustaw, statutów regionów, budżetu Portugalii oraz kontrola działalności rządu i administracji.

Władza wykonawcza należy do rządu. W skład Rady Ministrów wchodzą ministrowie: administracji wewnętrznej; spraw zagranicznych; obrony narodowej; gospodarki i zatrudnienia; finansów; rolnictwa, spraw morskich, ochrony środowiska i zagospodarowania przestrzennego; sprawiedliwości; rozwoju regionalnego; zdrowia; edukacji i nauki; solidarności i ubezpieczeń społecznych. W miejsce Ministerstwa Kultury powołano Sekretariat Stanu ds. Kultury, kierowany przez sekretarza stanu ds. Kultury.

Wymiar sprawiedliwości sprawują niezawisłe sądy, w tym Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny.