Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 12:34:02
portugalia, patenty, znaki towarowe, certyfikaty

Własność przemysłowa ochroni wynalazki, dzieła i znaki używane do wyróżnienia produktów i firm na rynku. Portugalskie prawo w tym zakresie jest zgodne z przepisami UE.

 

Prawa autorskie

 

Prawo autorskie ma ochronić utwory artystyczne. Przepisy obowiązujące w Portugalii zebrane są w Kodeksie Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych (Código do Direito de Autor e dos Direitos Conexos, CDADC), który był uzupełniany przez odrębne akty regulujące rodzaje dzieł. Prawo to daje możliwość wyłącznego używania lub korzystania z dzieła, w całości lub w części, zgodnie z procedurami określonymi przez system norm prawnych. Prawami autorskimi chroniony jest przedmiot niematerialny (forma wyrażenia dzieła), która może być odtwarzana za pomocą wielu materialnych nośników. Te z kolei są już niezależne od praw autorskich.

Prawo autorskie jest uznawane niezależnie od rejestracji, ale są przypadki (np. tytuł dziennika lub dzieło niepublikowane), gdy ochrona prawna jest skuteczna tylko dzięki rejestracji w Generalnym Inspektoracie Działalności Kulturalnej (Inspecção-Geral das Actividades Culturais, IGAC) przy Ministerstwie Kultury.

Programy komputerowe stanowią twórczość intelektualną i są chronione prawem autorskim. Oprogramowanie może być więc zarejestrowane w IGAC.

W Portugalii prawami autorskimi zarządza Portugalskie Stowarzyszenie Autorów (Sociedade Portuguesa de Autores, SPA), które reprezentuje stowarzyszonych w nim portugalskich twórców z obszaru wszystkich dziedzin literackich i artystycznych.

W kompetencjach SPA leży m.in. wydawanie zezwoleń na korzystanie z dzieł twórców, których prawa autorskie reprezentuje, ustalanie warunków korzystania z dzieł, pobieranie opłat za korzystania z dzieł czy podział uzyskanych kwot między właścicieli poszczególnych praw.

 

 

Ochrona własności przemysłowej

 

Własność przemysłowa ochroni wynalazki, dzieła i znaki używane do wyróżnienia produktów i firm na rynku. Portugalskie prawo odnoszące się do ochrony własności przemysłowej jest zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej. Kwestie własności przemysłowej reguluje Kodeks Własności Przemysłowej (Codigo de Propriedade Industrial, CPI).

Prawo własności przemysłowej nabywa się w Portugalii na drodze rejestru w Krajowym Instytucie Własności Przemysłowej (Instituto Nacional da Propriedade Industrial – INPI). Rejestr i ochrona uzyskane w INPI w Portugalii nie chronią marki, patentu lub modeli w żadnym innym kraju, ponieważ dają wyłączność jedynie w kraju przyznającym ochronę.

W praktyce oznacza to, że jeśli marka jest zarejestrowana tylko w Portugalii, jej właściciel może posługiwać się nią tylko w kraju, w którym przysługują mu prawa i nie może przeszkodzić w użyciu takiego samego lub podobnego znaku na przykład w Polsce. System Własności Przemysłowej (Sistema de Propriedade Industrial) przewiduje jednak rozwiązania pozwalające na ochronę różnych form własności przemysłowej również w innych krajach.

 

Wynalazki

 

Wynalazki, czyli rezultaty działalności twórczej we wszystkich zakresach technologii mogą być chronione dokumentem czasowym poprzez:

 • patenty
 • wzory użytkowe
 • topografie produktów półprzewodnikowych

 

Znaki

 

Znaki, czyli elementy graficzne wykorzystywane w celu identyfikacji produktów lub usług, mogą być chronione poprzez:

 • marki
 • nazwy
 • oznaczenia
 • logo
 • wyróżnienia i nagrody
 • nazwy oryginalne
 • nazwy geograficzne

 

Design

 

Design, czyli wygląd lub wzór przedmiotu może być chroniony poprzez:

 • wzorce
 • modele

 

Ochrona lub rejestracja nie jest obowiązkowa, ale wskazana, zważywszy na jej zalety.

Patenty, znaki towarowe, wzory itd. zapobiegają wykorzystaniu przez osobę trzecią produktu lub procesu będącego przedmiotem patentu. Nie pozwalają także na stosowanie identycznego lub podobnego znaku dla tych samych lub podobnych produktów bez zgody właściciela.

Rejestracja zezwala na używanie symboli zapobiegających naruszeniom. Daje też zapewnienie, że na rynku nie istnieją podobne lub takie same marki, patenty, wzory, co minimalizuje ryzyko ewentualnego konfliktu z posiadaczami wcześniejszych praw.


Gdzie złożyć skargę

 

Posiadacze chronionej lub zarejestrowanej własności przemysłowej mogą wystąpić do sądów o ukaranie osób naruszających ich prawa.

 

Skargę można złożyć do:

 • Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego i Gospodarczego (Autoridade para a Segurança Alimentar e Económica, www.asae.pt)
 • Fiskalnej Brygady Narodowej Gwardii Republikańskiej (Brigada Fiscal da Guarda Nacional Republicana, GNR, http://www.gnr.pt)
 • lub w prokuraturze

Można także liczyć w tym zakresie na wsparcie Centrum Arbitrażowego ds. Własności Przemysłowej, Nazw Domen, Firm i Nazw Handlowych (ARBITRARE, https://www.arbitrare.pt). Instytucja ta rozpatruje wszelkie spory z zakresu własności przemysłowej, nazw domen, firm i nazw handlowych. Są jednak pewne warunki - sprawa nie może dotyczyć praw niezbywalnych i nie może podlegać wyłącznie sądowi lub sądowi polubownemu.

Proces przed ARBITRARE ma wiele zalet. Toczy się w dwóch językach: portugalskim i angielskim i prowadzony jest za pośrednictwem internetu, dzięki czemu nie jest konieczne osobiste stawiennictwo w siedzibie Centrum.

Ponadto, maksymalny okres dla rozwiązania sporu wynosi pół roku, a orzeczenie arbitrów posiada taką samą wartość, co wyrok sądu pierwszej instancji, przy czym koszty są niższe niż w sądzie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pozycjonowanie Kraków

Agencja marketingowa Wild Moose od 2004 roku pozycjonuje strony WWW i sklepy e-commerce. Zespołem...
Polska - SZCZECIN 2021-12-05 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja, Handel Zobacz ofertę

SEO Kraków

Pozycjonowanie sklepów to nasza specjalność, bo szerokie pozycjonowanie wymaga ogromnej wiedzy or...
Polska - SZCZECIN 2021-12-05 Dodał: Adam grabowski Handel, IT/ICT Zobacz ofertę

Okna Toruń

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo ważny nie tylko ze względu na estetykę i...
Polska - Toruń 2021-12-05 Dodał: Tamara Bielecka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert