Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOkres próbny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-21 12:59:36
portugalia, praca, świadczenia socjalne

W świetle portugalskiego Kodeksu pracy okres próbny (periodo experimental) nie wymaga odrębnej umowy.


 

Termin początkowy okresu próbnego odpowiada pierwszemu dniowi stosunku pracy zgodnie z treścią umowy. Takie uregulowanie pozwala zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy ocenić, czy istnieje chęć kontynuacji stosunku pracy.

Z punktu widzenia pracodawcy istotne jest to, czy pracownik należycie wypełnia swoje obowiązki i czy rzeczywiście ma oczekiwane kwalifikacje.

 

Czas trwania okresu próbnego

 

W przypadku umowy na czas nieokreślony, okres próbny wynosi 90 dni. Natomiast w przypadku umowy na czas określony - prawo portugalskie przewiduje dwa terminy, w zależności od okresu, na jaki umowa o pracę jest zawarta:

  1. Gdy umowa jest zawarta na okres sześć miesięcy lub więcej, okres wypowiedzenia wynosi 30 dni
  2. Jeśli umowa zawarta jest na okres krótszy niż sześć miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 15 dni

 

Wypowiedzenie umowy o pracę

 

Podczas trwania okresu próbnego każda ze stron stosunku pracy może wypowiedzieć umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz bez podania usprawiedliwionej przyczyny (justa causa).

W przypadku rozwiązania umowy w tym okresie pracownikowi nie przysługuje odszkodowanie.

 

Urlop

 

W przypadku umowy zawartej na czas określony poniżej sześciu miesięcy, pracownikowi przysługują dwa dni za każdy miesiąc pracy. Jeśli umowa zawarta jest na dłużej niż sześć miesięcy, to po upływie 6-miesięcznego okresu pracownikowi przysługują dwa dni urlopu za każdy miesiąc, aż do osiągnięcia maksymalnej liczby urlopu przewidzianego przez prawo.